پنج‌شنبه 29 اردیبهشت 1401
خانه آموزش آلت کوین‌ها هدرا هش گراف چیست؟

هدرا هش گراف چیست؟

هدرا هش گراف یک نوآوری جدید در استفاده از تمرکز زدایی و هش کردن برای ایجاد یک دفترکل سریع و توزیع‌شده است، تا بتواند هزاران تراکنش را در ثانیه پردازش کند. همچنین می‌توان هدرا را یکی از رقبای اصلی اتریوم دانست.

در این مقاله ارزنیوز به توضیح هدرا هش گراف/ Hedera Hashgraph (HBAR) و تکنولوژی پشت آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

هدرا هش گراف یک شبکه‌ی عمومی غیر متمرکز است که خود را به عنوان گزینه‌ی سریع‌تر و ایمن‌تری برای بلاک چین معرفی کرده است و توسعه دهندگان می‌توانند با اجماع تقریبی در زمان واقعی برنامه‌های امن و عادلانه‌ای ایجاد کنند. این فناوری مبتنی بر فناوری دفتر توزیع شده است و توسط لیومون بیرد (Leemon Baird) در سال ۲۰۱۶ اختراع شده است. به گفته این تیم، پیشرفت‌های چشمگیری در پنج حوزه بلاک چین وجود دارد: عملکرد، امنیت، حاکمیت، ثبات و انطباق.

این شبکه توانایی پردازش سریع و ارزان معاملات را دارد. بنابراین چشم انداز هدرا هش گراف این است که به یک سیستم پرداخت خرد تبدیل شود.

در بیشتر پروژه‌های مبتنی بر بلاکچین، فرآیند تأیید به استخراج و یا ماین متکی است. ماین فرآیندی است که نیاز به انرژی زیادی دارد. در این فرآیند کامپیوترها برای تأیید معاملات نیاز به حل معادلات بسیار سخت و پیچیده ریاضی دارند.

هدرا هش گراف چیست؟

هدرا هش گراف (Hedera Hashgraph) به اختصار HBAR یک بلاکچین نیست یا بهتر بگوییم این فناوری بربستر بلاکچین ساخته نشده است. بهتر است آن را به صورت نمودار تصور کنید، در نتیجه سرعت تأیید تراکنش‌ها با افزودن تراکنش‌های بیشتر به شبکه افزایش می‌یابد. بیت کوین اجازه نزدیک به ۵ تراکنش در ثانیه و اتریوم حدود ۱۵ تراکنش در ثانیه را می‌دهد، هش گراف قادر است هزاران تراکنش در ثانیه پردازش کند. در واقع فناوری اصلی که هش گراف بر اساس آن ساخته شده است، DAG نام دارد. DAG، (Direct Acyclic Graph) به معنی نمودار غیر چرخشی مستقیم است.

هش گراف سازوکار اساسی اجماع است که شبکه عمومی Hedera را تأمین می کند – این همان چیزی است که Hedera را از سایر دفترهای عمومی توزیع  متمایز می‌کند. اجماع هش گراف DAG در سال ۲۰۱۵ توسط دکتر لیمون بیرد ایجاد شده است. چند ماه بعد ،دکتر بیرد و دوست دیرینه و شریک تجاری وی، مانس هارمون، برای اثبات مفهوم و تجاری سازی hashgraph برای پیاده سازی‌های خصوصی، Swirlds، Inc را تشکیل دادند. چشم انداز گسترده‌تر و بلند مدت آن‌ها استفاده از hashgraph برای ایجاد یک دفتر توزیع عمومی واقعاً غیرمتمرکز، سریع، عادلانه و ایمن است که می‌تواند به تصویب اصلی برسد و به عنوان “لایه اعتماد اینترنت” – بعداً به نام Hedera Hashgraph شناخته شود.

این فناوری برای کمک به هدرا هش گراف برای دستیابی به بیش از ۱۰۰ هزار تراکنش در ثانیه طراحی شده است. هش گراف یک رقیب واقعی برای ویزا و سایر سیستم‌های پرداخت در بازار انبوه است.

همانطور که گفته شد شبکه هدرا اکنون بیش از ۱.۵ میلیون تراکنش در روز را پردازش می‌کند. به وضوح از لحاظ تعداد تراکنش‌ها روزانه از شبکه اتریوم پیشی می‌گیرد. این در حالی است که توان پردازشی بیش از پنج برابر توان شبکه بیت کوین را دارد.

پلتفرم هدرا توسط شورایی متشکل از اعضای جهانی اداره می‌شود. از ۳۹ نفره‌ اعضای این شورا می‌توان AveryDennison ، Boeing ، Deutsche Telekom ، DLA Piper ، FIS (WorldPay) ، Google ، IBM ، LG Electronics ، Magalu ، Nomura ، Swirlds ، Tata Communications ، University College London (USL)  ، Wipro و Zain Group را نام برد.

برای دستیابی به اتفاق نظر، به جای استخراج، گره‌های گاسیپ (gossip) هش گراف، یادداشت‌های مربوط به تاریخ معاملات شبکه را با یکدیگر مقایسه می‌کنند. همانطور که گره‌ها گاسیپ معاملات را مرور می‌کنند، آن‌ها چند شاهد مشهور (famous witnesses) را انتخاب می‌کنند. هر شاهد یک واقعه یا معامله است و به دلیل اینکه در اوایل مراحل به گره‌ها منتقل می‌شود، مشهور می‌شود. سپس گره‌های انتخاب شده گاسیپ‌های مربوط به این شاهدان معروف را در اکثر گره‌ها مقایسه می‌کنند.

لیمون بیرد (Leemon Baird) در این باره می‌گوید: تمام آنچه که ما انجام می‌دهیم این است که فقط به شیوه صحبت کردن فعالیت کنیم تا معاملات خود را انجام دهیم. اطلاعات کمی نیز به آن اضافه می‌کنیم و این کل تاریخچه را به ما ارائه می‌دهد. تاریخچه را هش گراف می‌نامند. این به شما امکان می‌دهد چنین اطلاعات غیرقابل اعتماد درباره اینکه چه کسی چه زمانی چه چیزی را می‌داند ببینید. سپس به طور رایگان توافق می‌کنید.

هدف، دستیابی به نقطه‌ای است که تحت عنوان به شدت دیدن (strongly seeing) شناخته می‌شود. در اینجا دو گره با اطمینان می‌توانند تصمیم گیری یا نتیجه رأی گیری را توسط گره سوم پیش بینی کنند. این یعنی آن‌ها در چندین مرحله از فرآیند به یک نتیجه می‌رسند.

هدرا امیدوار است در آینده گره‌های شبکه اصلی را بی‌نیاز به مجوز کند. درنتیجه افراد بیشتری می‌توانند در روند تأیید معامله شرکت کنند و از شبکه در برابر حملات محافظت کنند.

بحث دیگری که به آن خواهیم پرداخت این است که هدرا هش گراف با بلاکچین چه تفاوتی دارد و چه مزایایی دارد.

تفاوت اصلی هدراهش گراف با برخی از سیستم عامل‌هایی که بر بستر بلاکچین قرار دارند این است که به اثبات کار احتیاج ندارد.

هدرا هش گراف مدعی است که به وسیله‌ی سیستمی به اسم BFT  که توسط گره‌ها استفاده می‌شود،حتی اگر در شبکه عوامل مخرب وجود داشته باشد به بالاترین سطح ممکن امنیتی می‌رسد.

در هدراهش گراف به دلیل اینکه تراکنش‌ها به صورت موازی پردازش می‌شوند، هدرا هش گراف از بلاکچین بیت کوین و اتریوم سریع‌تر است. این برخلاف چیزی است که اکثر بلاکچین‌ها اکنون انجام می‌دهند. بلاکچین‌ها تراکنش‌ها را به صورت سریالی و با تأخیر زیاد پردازش می‌کنند. فقط چند ثانیه طول می‌کشد تا یک تراکنش ارسال شود و توسط شبکه تأیید شود (با اطمینان ۱۰۰ درصدی).

پلتفرم هدرا هش گراف از همان زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity) پشتیبانی می‌کند که اتریوم نیز از آن استفاده می‌کند. این زبان برنامه نویسی معمولاً برای قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود. با فعال کردن قراردادهای هوشمند، از این پلتفرم می‌توان برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (dapp) استفاده کرد. دی‌اپ‌ها می‌توانند برای موارد مختلفی از جمله بازی، محصولات امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، هویت دیجیتال و موارد دیگر استفاده شوند.

کارمزد پایین و معاملات سریع از دیگر بهره مندی‌های این شبکه است. معاملات در عرض چند ثانیه کاملاً قطعی می‌شوند و کارمزد معاملات زیر ۱ سنت است. برای مقایسه، تأیید معاملات بیت کوین ممکن است بیش از ۱۰ دقیقه طول بکشد و متوسط هزینه معامله بیش از ۱ دلار را در بیشتر سال ۲۰۲۰ حفظ کرده است.

اکنون قصد داریم تا معایب هدرا هش گراف را نیز بررسی کنیم.

وایت پیپر واضح نیست و ایده موجود مقداری سردرگم کننده است. کاربران باید ساعت‌ها صرف شناخت و درک این مفهوم، جزییات و کاربردهای آن کنند. به علاوه، برای آنکه این پروژه به درستی شناخته شود به دانش فنی بسیار بالایی نیاز است.

پیچیدگی ویژگی‌های مختلف هدرا هش گراف باید برطرف شود، به یک ارائه و وایت پیپر خوب نیاز است و باید توضیح جامعی از الگوریتم اجماع هش گراف ارائه شود.

نکته مبهم دیگری که وجود دارد درباره مدل نظارتی و مخصوصا اجرای مناسب مستقل بودن ۳۹ عضو ناظر می‌باشد. نکته بعدی این است که شورای نظارت متشکل از ۳۹ سازمان به معنای سطح نسبتا زیادی از متمرکزسازی می‌باشد، مخصوصا اگر با بلاک چین و پروژه های مرتبط دیگر مقایسه کنیم.

قبل از اینکه بخواهیم اهداف هدرا هش گراف را بررسی کنیم قصد داریم تا با چهار سرویس اصلی هدرا آشنا شویم.

هدرا هش گراف به صورت کلی  متشکل از ۴ مولفه‌ی اصلی است. این سرویس‌ها با هم کار می‌کنند تا انتقال ارزش، ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند، انتقال پرونده و موارد دیگر را امکان پذیر کنند.

اولین مولفه HBAR است

  1. سوخت شبکه: HBAR توسط توسعه دهندگان برای پرداخت هزینه‍های مربوط به خدمات شبکه، مانند بهره برداری از یک قرارداد هوشمند، ذخیره کردن پرونده‌ها یا برای مبادله رمزنگاری استفاده می‌شود. برای هر معامله‌ای که در شبکه انجام می‌شود، از علائم HBAR برای تشویق و پرداخت گره‌های شبکه استفاده می‌شود. توسعه دهندگان همچنین می‌توانند نشانه‌های HBAR را در برنامه بسازند تا بتوانند مدل‌های شغلی پرداخت‌های همتا به همتا را بپردازند.
  2. محافظت از شبکه: شبکه‌های عمومی ضد سهام Hedera از نشانه‌های HBAR، که در گره‌های شبکه ذخیره شده‌اند استفاده می‌کنند.

مزایای استفاده از نشانه HBAR

  • توان خروجی برجسته: شبکه هدرا می‌تواند ۱۰ هزار معاملات توکن HBAR را در یک ثانیه تسهیل کند. بدون آنکه ثبات یا امنیت شبکه را به خطر بیندازد.
  • هزینه کم: اجماع هدرا هش گراف بسیار کم هزینه است. اجازه می‌دهد تا هزینه هر معامله HBAR (تقریباً ۰.۰۰۱ دلار) باشد. این هزینه کم تراکنش همراه با توان بسیار بالا، ریزپرداخت‌های HBAR را به واقعیت تبدیل می‌کند.
  • نهایی بودن معاملات در ثانیه: معاملات هدرا در طی سه یا پنج ثانیه انجام می‌شود. در مقایسه با بیت کوین یا اتریوم که به ترتیب یک دقیقه و سی تا پنجاه ثانیه طول می‌کشد.

مولفه‌ی دوم قرارداد‌های هوشمند (Smart contract) است.

این قراردادهای هوشمند برای اجرای خودکار و ساخت برنامه های غیر متمرکز یا DApp ها استفاده می‌شود.

مولفه‌ی سوم سرویس ذخیره سازی است.

برای ذخیره سازی فایل‌های پرونده مورد استفاده قرار می‌گیرد مانند ضمیمه و حذف.

مولفه‌ی چهارم و آخرین مولفه سرویس اجماع است.

برای دستیابی به اجماع سریع، منصفانه و ایمن در هر کاربردی که نیاز به اعتماد دارد.

اهداف هدرا هش گراف

در سال ۲۰۱۸، هدرا هش گراف ۱۲۰ میلیون دلار از فروش توکن خود جمع کرد. این پول برای تهیه ارز دیجیتال به عنوان خدماتی برای پشتیبانی از پرداخت های خرد استفاده خواهد شد. دیگر مورد استفاده این پول برای ایجاد فضای ذخیره سازی به صورت سرویس پرونده توزیع شده است. این سرویس ذخیره، برای استفاده توسعه دهندگان قراردادها –از جمله قراردادهای هوشمند– استفاده می‌شود.

هدرا از زمان راه اندازی شبکه اصلی خود در سال 2019، روز به روز قدرت بیشتری پیدا کرده است.

ادعاهای این شبکه مبنی بر اینکه می‌تواند بیش از ۱۰ هزار تراکنش در ثانیه (tps) را پشتیبانی کند، تاکنون برای انتقال استاندارد توکن HBAR ثابت شده است. با این حال، شبکه در حال حاضر برای معاملاتی که قرارداد هوشمند را احضار می‌کنند به نرخ پردازش ۱۰ tps رسیده است. این تقریباً برابر با اتریوم و سایر بلاکچین های دارای قرارداد هوشمند است.

شرکت پشت این پلتفرم اعلام کرده است که با گذشت زمان به تدریج از شتاب کاسته می‌شود. تا آن زمان، هنوز مشخص نیست که آیا می‌توان از هدرا هش گراف برای مقابله با بار گسترده‌ای که دی‌اپ‌های محبوب در شبکه‌های دیگر ایجاد کرده‌اند، استفاده نمود. شبکه‌هایی مانند اتریوم و ایاس (EOS) زیر بار این فشار در برهه‌هایی فلج شدند.

هدرا هش گراف مشارکت‌هایی نیز دارد.

از زمان تکمیل ICO خود بیش از سه سال پیش، هدرا هش گراف با شرکت‌ها و مؤسسات متعددی در طیف گسترده‌ای از صنایع، از جمله بوئینگ، آل جی، آی بی ام و دانشگاه کالج لندن (UCL) توافق نامه همکاری امضا کرده است.

در فوریه سال ۲۰۲۰، هدرا هش گراف همچنین گوگل را به عضویت شورای حکومتی خود در آورد. بدون شک این بزرگترین مشارکت هش گراف تاکنون است. به عنوان بخشی از شبکه، Google گره شبکه هدرا را اجرا می‌کند و به مشارکت در اداره شبکه کمک می‌کند.

برخی از شرکت‌هایی که در حال توسعه روی هدرا هستند عبارت‌اند از:

ادز دکس (AdsDax) یک بازار تبلیغاتی سریع و منصفانه که در هدرا ساخته شده است.

اگریو (Agryo) یک پلتفرم وام کشاورزی است که در حال ساخت یک مدل پیش بینی غیرمتمرکز مبتنی بر داده است.

کربن (Carbon)، که اولین استیبل کوین را در هدرا راه اندازی کرده است.

او اکوئر (o Acoer) یک شرکت توسعه دهنده نرم افزار با تمرکز بر صنعت بهداشت و درمان است.

ترک اینوست (TrakInvest) پلت فرم تجارت مجازی.

آینده‌ی هدراهش گراف

هدرا هش گراف تلاش می‌کند تا سریعترین بلاکچین شود. با استفاده از سیستمی مشابه با ایوتا IOTA و ترون Tron، این شرکت می‌خواهد به یک شبکه اصلی برای ساخت پروژه‌های غیرمتمرکز تبدیل شود.

در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ ارز دیجیتال از این بلاکچین استفاده می‌کنند. هدرا هش گراف دارای قدرت اعداد در پشت خود است. این شبکه به عنوان محبوب‌ترین رسانه برای ساخت و راه اندازی قراردادهای هوشمند تأسیس شده است.

در صورت موفقیت، هدرا هش گراف و سایر موارد مشابه باید به سرعت مقیاس بندی شده و راه حل بهتری برای این امر ارائه دهند.

نتیجه گیری

هدرا هش گراف یک نوآوری جدید در استفاده از تمرکززدایی و هش کردن برای ایجاد یک دفترکل سریع و توزیع‌شده است تا بتواند هزاران تراکنش را در ثانیه پردازش کند. اگرچه هدرا هش گراف یک الگوریتم ثبت‌شده در سال‌های اخیر است که در محیط‌های خصوصی و انحصاری از آن استفاده می‌شود، اما این پروژه یک شبکه هش گراف عمومی در اختیار توسعه‌ دهندگان قرار خواهد داد. جهت پذیرش عمومی الگوریتم هش گراف، هدرا هش گراف مکانیزم مشابه اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS) را به‌کار گرفته است.

درنهایت شبکه هش گراف هدرا توسط یک شورای معتبر اداره خواهد شد و همچنین قابلیت ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز با استفاده از جاوا نیز در آن فراهم می‌شود. این ویژگی‌ها احتمالاً علاقه سرمایه‌گذاران و کاربران را به خود جلب خواهد کرد.

 

لینک منبعبیت پارس

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید