پنج‌شنبه 29 اردیبهشت 1401
خانه آموزش هر آنچه باید از دامیننس بیت‌کوین بدانید

هر آنچه باید از دامیننس بیت‌کوین بدانید

دامیننس بیت کوین یکی از ستون اصلی و مهم در تحلیل روند آلت کوین‌ها و حتی سرمایه گذاری در بیت کوین بوده که نیاز است پیش از انجام هر گونه اقدام در مبادلات ارز دیجیتال به خوبی با آن آشنا شوید.

به گزارش ارزنیوز، بیت کوین بزرگ‌ترین ارز رمزنگاری شده جهان، با سقف سرمایه‌ی بازار بوده و بخش بزرگی از حجم معاملات و توجه را در بازار ارزهای رمزپایه در دست خود دارد. اگر نگاهی به سرمایه‌های جمع آوری شده از بازار ارزهای رمزپایه بیاندازیم، می‌توانیم به ارزش کل بازار برای حجم تمام ارزهای رمزپایه دست یابیم.

بنابراین، تسلط یا (دامیننس) بیت کوین به صورت محدودیت بازار بیت کوین به نسبت بازار بقیه‌ی ارزهای رمزپایه توصیف می‌شود. (حجم کل بیت کوین موجود در بازار تقسیم بر حجم کل مارکت)

برای سال‌های طولانی، در حالی که بیت کوین با فاصله، بزرگ‌ترین ارز رمزنگاری جهان به شمار می‌رفت و یکی از معدود معاملات موجود در بازار بود، با تسلط 100 درصدی، برعکس این روزها، بر بازار حکم فرمانی می‌کرد.

با این وجود، با ایجاد ارزهای دیجیتالی جدید، سلطه بیت کوین به میزان قابل توجهی کاهش یافت. این موضوع احتمالاً به دلیل افزایش محبوبیت آی.سی.اوها پس از معرفی اتریوم و استاندارد توکن ERC-20 است.

نکته‌ی جالب توجه این است که، سلطه بیت کوین غالباً تحت تأثیر (اصطلاحاً فصول بالاتر)  قرار می‌گیرد، که در آن آلت کوین‌ها سهم بازار خود را نسبت به بیت کوین به دست می‌آورند یعنی ارزهای دیگر سوار بر دوش بیت کوین از سطوح مختلف قیمت بالا یا پایین می‌روند، بنابراین هر چه روند رشد آلت‌کوین‌‌ها ادامه پیدا کند می‌گوییم تسلط (دامیننس) بیت کوین کاهش یافته است.

اما توجه داشته باشید که تسلط بیت کوین همیشه مستقیماً تحت تأثیر بازارهای گاو (بازار متمایل به صعود) یا خرس (بازار متمایل به نزول) قرار نمی‌گیرد، زیرا این تغییرات تنها یک نسبت است نه یک اصلاح مطلق. این بدان معناست که اگر قیمت بیت کوین کاهش یابد و بقیه بازار ارزهای رمزپایه با نرخ مشابه سقوط کند، در این صورت احتمالاً تسلط بیت کوین به همان شکل سابق باقی خواهد ماند.

اگرچه دامیننس بیت کوین یک آمار جالب برای بررسی وتحلیل است، باید در نظر داشت که این اعداد و ارقام ارزش واقعی آن را منعکس نمی‌کند (خصوصاً به دلیل وجود کوین‌های فورک و سکه‌های تمام شده، که به صورت غیر طبیعی بر روی کل بازار تأثیر می‌گذارند).

همچنین لازم به ذکر است که محدودیت بازار به معنای هجوم پول نیست. این تنها یک اندازه گیری بر اساس عرضه در گردش و قیمت فعلی بازار است.

در دوره‌هایی که بیت کوین، تنها ارز دیجیتال قابل معامله در صرافی‌ها بود، سلطه آن تقریباً به 100 درصد رسیده بود. اما امروزه، با داشتن و پیدایش ارزهای دیجیتالی بیشتر، مسلم است که تسلط بیت کوین به کمتر از 100 درصد رسیده باشد، اما این لزوما اتفاق خوب یا بدی نیست. این تنها ابزاری است که ممکن است بتواند چشم انداز بهتری از چگونگی تکامل فضای رمزنگاری به ما ارائه دهد.

چطور دامیننس بیت کوین را محاسبه کنیم؟

محاسبه سلطه بیت کوین بسیار ساده است. بیایید تصور کنیم که ارزش کل ارزهای دیجیتالی در حال حاضر 100 میلیارد دلار است. اگر سقف بازار بیت کوین 60 میلیارد دلار از این مقدار را نشان دهد، می‌گوییم که تسلط (دامیننس) بیت کوین 60 درصد خواهد بود.

چگونه میزان تأثیر سلطه‌ (دامیننس) بیت کوین را بر ارزهای دیگر متوجه شویم؟

به طور خلاصه، دامیننس یا تسلط بیت کوین معیاری است برای تعیین مقدار کل سرمایه رمزنگاری بازار به نسبت بیت کوین. این موضوع می تواند به شما کمک کند تا روند رشد بیت کوین و آلت کوین‌ها را بهتر درک کنید.

مهم‌ترین نکته در مورد دامیننس بیت کوین این است که به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید آلت کوین‌ها در برابر این ارز روند نزولی در پیش گرفته‌اند یا روند صعودی را انتخاب کرده‌اند.

با افزایش تسلط بیت کوین، آلت کوین‌ها تسلط بازار را از دست داده و با کاهش سلطه بیت کوین، آلت کوین‌ها قدرت سلطه بازار را در دست می‌گیرند. این بدان معناست که شما برای کنترل بازار باید چشم به بیت کوین دوخته و وضعیت صعودی یا نزولی بودن آن را بررسی کنید. تقریبا  کل فرآیند به همین راحتی است.

چطور دامیننس بیت کوین را بررسی کنیم؟

برای بررسی دامیننس بیت کوین سایت‌ها و اپلیکیشن‌های بسیاری وجود دارد که همگی چارت دامیننس و اطلاعات آن را در اختیار شما قرار می‌دهند. اما یکی از دقیق‌ترین راه‌ها برای اطلاع از سلطه‌ی لحظه‌ای بیت کوین مراجعه به وبسایت coinmarketcap.com می‌باشد.

به محض ورود به این سایت شما به دامیننس و درصد تسلط بیت کوین در بازار دسترسی خواهید داشت (مشابه آن چه که در بالای تصویر نشان داده شده)

 

در ادامه اگر برروی درصد دامیننس کلیک کنید می‌توانید به راحتی چارت تسلط بیت کوین را مشاهده نمایید.

 

 

چارت اول حجم کل مارکت و چارت دوم نیز مربوط به تسلط بیت کوین بر کل حجم بازار می‌باشد.

 

و در نهایت چارت سوم نشان دهنده‌ی نمودار دامیننس بیت کوین است.

در تحلیل چارت تسلط زمانی که دامیننس بیت کوین شروع به حرکت به سمت بالا کند به این معنا است که حجم پول‌های موجود در مارکت در حال میل کردن به سرمایه گذاری در بیت کوین هستند. این موضوع نشان دهنده‌ی دو مفهوم اساسی در تحلیل بازار می‌باشد.

این صعود می‌تواند از سویی نشان دهنده‌ی سود بالای بیت کوین باشد که در نتیجه، هم می‌تواند سرمایه گذاری‌ها و سپرده‌ی بیشتر را برای این کوین به همراه داشته باشد و هم نشان دهنده‌ی خروج سرمایه از کوین‌های دیگر می‌باشد که در نهایت سقوط ارزش آلت کوین را به همراه دارد. اما در دامیننس نزولی بیت کوین عکس این موضوع صدق می‌کند.

در هفته‌های گذشته دامیننس بیت کوین روند نزولی را تجربه کرده‌است این نشان می‌دهد بیشترین حجم سرمایه بازار، یا به طور کامل از بازار ارز دیجیتال خارج شده‌اند و یا در آلت کوین‌ها سرمایه گذاری می‌شوند.

نزول  دامیننس بیت کوین به این معنا نیست که ارزش بیت کوین نیز کاهش پیدا خواهد کرد، در بعضی مواقع با مشاهده نزول  در طی چند روز یا چند هفته شاهد نوسان این ارز بین دو سطح مینیمم یا مکزیمم خواهیم بود که در این مرحله ممکن است تحلیل‌ها گویای اصلاح بازار و ورود سرمایه گذاران جدید باشند. در نهایت پس از این تغییر حجم، مارکت کپ بیت کوین ناگهان افزایش خواهد یافت.

تا زمانی که تسلط بیت کوین بر بازار کاهش پیدا کند آلت کوین‌ها می‌توانند فضای مناسبی را برای رشد خود مهیا کرده و سرمایه گذاران تازه نفس را به سمت خود جذب نمایند که اصطلاحا گفته‌ می‌شود بازار آلت‌ کوین‌ها سبز شده ‌است. از سوی دیگر بیت کوین نیز به دلیل شکست مقاومت‌های پیشین، پس از نزول، می‌تواند رشد قابل توجهی را به‌دست آورد.

در نتیجه، برای سپرده‌گذاری در یک آلت کوین و یا حتی بیت کوین پیش از هر چیز نیاز است تا بتوانید با تحلیل چارت دامیننس از روند پیش‌روی ارزها خبر‌دار شوید، این کار می‌تواند به تصمیم گیری‌های مثبت شما برای سرمایه گذاری کمک شایانی بکند.

لینک منبعtradingview

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید