چهارشنبه 4 خرداد 1401
خانه اخبار وعده بهبود شرایط بازار بورس از فروردین ماه

وعده بهبود شرایط بازار بورس از فروردین ماه

پس از گذشت مدت نسبتا طولانی از عدم تعادل در بازار بورس کشور، این بار کارشناسان از بهبود در سود دهی بورس خبر داده و اعلام کردند: در فروردین ماه امسال با تعادلی چشم گیر در نوسانات بازار رو به رو خواهیم بود.

به گزارش ارزنیو؛ محمد ابراهیم احمدی، کارشناس بازار سرمایه در مورد بهبود شرایط بازار بورس گفت: بازار سرمایه همیشه نشان داده‌ که به نسبت بازار های موازی، بازاری پر سودتر در بلند مدت است و به نظر می‌رسد در فروردین‌ ماه با تعادل در بازار روبه‌رو خواهیم بود و روزهای زمستانی بازار سرمایه به پایان خواهد رسید.

وی در مورد تأثیر تصمیمات دولت در بازار سرمایه عنوان کرد: بازار بورس یک بازار چندگانه‌ مالی است که در دنیا به عنوان نوسان‌نمای اقتصاد هر کشور  شناخته می‌شود و به همین دلیل همیشه مورد توجه بوده. در ایران، این بازار از آبان‌ ماه سال ۹۲ با ضرباتی مهلک تا نیمه سال ۹۷ رونق خود را از دست داد و به یک بازار جامانده از تورم برای سرمایه‌گذاران کلان مبدل شد. پول‌های هوشمند و بازیگران قدرتمند اقتصاد به تدریج از نیمه دوم سال ۹۷ به دلیل ارزنده بودن قیمت سهام به این بازار بکر وارد شدند. این موضوع در سال ۹۸ باعث رونق بیشتر بازار سرمایه شد و دولت را که در سال‌های گذشته به دلیل اعمال تحریم‌های ظالمانه غرب، هزینه‌های سنگین مقابله با ویروس کرونا، نبود زیرساخت‌های لازم در کشور جهت مقابله با شرایط بحرانی و… با کسری بودجه شدید مواجه بود، برای ورود مستقیم به بازار جذاب بورس ترغیب کرد.
احمدی تصریح‌کرد: دولت توانست بسیاری از مردم را با تبلیغات وسیع، برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه تشویق کند و کسری بودجه خود را با فروش قسمتی از سهام شرکت‌های دولتی جبران کرد اما برخی اقدامات باعث شد که جایگاه بازار سرمایه در بین مردم تخریب شود.

دست‌کاری در شکل معاملات، تصمیمات عجولانه و فروش هماهنگ و گسترده سهام‌داران حقیقی و حقوقی قدرتمند و برخوردهای سلیقه‌ای ناظران بازار باعث شد بازار از رونق بیافتد و سرمایه مردم از بین برود که همین امر، زیان روحی و جسمی و اجتماعی را برای سرمایه‌گذاران به همراه داشت.

روشن است در چنین شرایطی وقتی جامعه سهام‌داری از تعداد زیادی سهام‌دار کم تجربه تشکیل شده باشد، روند بازار شکل اصلاحی تندی به خود می‌گیرد و  چون حمایتی از آن نمی‌شود ، ریزش‌های شدیدی را در پی خواهد داشت.

در ماه‌های اخیر اتفاقات بدی چون انفجار قیمت‌ها در بازار مسکن و خودرو، ثبت قله جدید 33 هزار تومانی دلار و سکه بیش از ۱۶ میلیون تومانی و بدتر از همه خروج ارز از کشور برای ورود به بازارهای جهانی  رخ داد که دلیل آن خروج بخش قابل توجهی نقدینگی از بورس بود.

احمدی در مورد اهمیت روشن شدن وضعیت ارزهای دیجیتال تصریح ‌کرد: خروج ارز از کشور غم انگیز و بروز رفتارهای دوگانه مسئولین کشور در قبال بازار رمزارزها و فارکس غم‌انگیزتر است. قطعا توجه به ارزهای دیجیتال می‌تواند امکان خوبی برای دور زدن تحریم های بانکی فراهم کند؛ اما این موضوع بستگی به این دارد که ارزهای دیجیتال در ایران به رسمیت شناخته شود.

ادامه وضعیت نامعلوم فعالیت مردم در بازار ارزهای دیجیتال و خروج بی ضابطه ارز برای ورود سرمایه‌های مردم به بازار رمزارزها، از طریق کارگزاری‌های غیر قانونی قطعا به اقتصاد کشور و مردم صدمه وارد خواهد کرد و مسئولین باید بدانند این موضوع می‌تواند زمینه تضعیف پایه‌های اقتصاد را در حدی که ما با مشکل تامین ارز حتی برای خرید دارو و سایر ملزومات پزشکی و مایحتاج بیماران مواجه باشیم، رو‌به‌رو کند.

همچنین در ادامه زمینه بحرانی ‌شدن فضا برای دولت بعد نیز فراهم خواهد شد. بنابراین اگر این اقدام با علم و آگاهی انجام شده باشد، نوعی غرض‌ورزی از جانب عوامل خائن داخلی به کشور خواهد بود و مردمی که در بازار ارزهای دیجیتال نیز با هیجان وارد شده‌اند؛ قطعا در آن‌جا نیز آسیب‌های جدی خواهند دید؛ چرا که دانش و شناخت کافی از آن بازار را ندارند.

او در ارتباط با تغییر روند عادی بازار با دست‌کاری دامنه عنوان ‌کرد: روند منفی بازار تقریبا همه ساله در اسفند رخ می‌دهد؛ چرا که تسویه حساب‌های اعتباری کارگزاری‌ها و سهام‌داران در این ماه رقم می‌خورد، اما امسال دست‌کاری دامنه نوسان هیجان فروش شدیدتری را در بازار ایجاد کرده‌ است.

روزهای اول به نظر می‌رسید که افزایش دامنه مثبت و کاهش دامنه منفی به مثبت شدن بازار کمک خواهدکرد؛ اما در نهایت منجر به تشکیل صف‌های فروش سنگین و عدم نقدشوندگی شد.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص بهبود شرایط در بازار بورس در بلندمدت بیان‌ کرد: بازار سرمایه همیشه نشان داده‌ که به نسبت بازار های موازی، بازاری پر سود تر در بلند مدت است و به نظر می‌رسد در فروردین‌ ماه با تعادل در بازار رو به رو خواهیم بود و روزهای زمستانی بازار سرمایه به پایان خواهد رسید.

هم‌چنین یکی از شعارهای کاندیدهای انتخابات ریاست‌ جمهوری آتی، ایجاد رونق در بورس خواهد بود و این موضوع می‌تواند به تعادل بازار و رشد آن کمک کند.

منبع: ایسنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید