جمعه 30 اردیبهشت 1401
خانه آموزش آلت کوین‌ها پرایوسی کوین (Privacy Coin) چیست؟

پرایوسی کوین (Privacy Coin) چیست؟

¶کوین حریم شخصی و یا (Privacy Coin)و معرفی چند نمونه از پرایوسی کوین ها¶

کوین‌های حریم شخصی  یا همان Privacy Coin  نقشی اساسی در اکوسیستم رمزارزها دارند.ما قصد داریم به شما توضیح دهیم که این کوین های حریم شخصی چگونه هستند و چند مورد از آنها را با هم مورد بررسی قراردهیم .لطفا با ما همراه باشید.

پرایوسی کوین ها (Privacy Coin)   نقش کلیدی در اکوسیستم ارزهای دیجیتال دارند.( اکوسیستم دیجیتال محیطی بدون مرزهای محدود یا از پیش تعیین شده متشکل از بازیگران مختلف شامل انسان ها، ماشینها و ابزارها و نرم افزارها یا پروتکل ها که تعامل آن ها بر روی زیرساختهای دیجیتال و برپایه ارتباط های دارای مبدأ یا مقصد دیجیتالی مفهوم می یابد.)

بعضی از اشخاص این پرایوسی کوین ها را تحسین میکنند ، زیرا که این ارزهای دیجیتال را به عنوان لازمه‌ی رعایت حق کاربران برای داشتن حریم شخصی می‌دانند.

این ارزهای  دیجیتال مخصوص حریم شخصی هستند. بیشتر معاملات روی بلاکچین قابل ردیابی هستند اما نه کاملا ، برای مثال در بیت کوین  ناشناس بودن به این معنی است که مالک  کیف پول ناشناس است. تراکنش ها در رمز ارزهایی مانند  اتریوم و بیت کوین ، بر روی بلاکچین قابل مشاهده و رهگیری میباشند.پس پی میبریم که تمام تراکنش ها قابل مشاهده است ولی مالک کیف پول ها ناشناس است ،شما میتوانید با پیگیری تراکنش کیف پول ها را  بیابید ولی مالک آن برای شما ناشناس است. اما این کوین های حریم شخصی از دامنه‌ای از پروتکل‌ها استفاده می‌کنند که آدرس‌های دو طرف معامله‌ را مبهم و غیرقابل ردیابی می‌کند و تراکنش‌های شما خصوصی می شود و  اگر بخواهیم به زبان ساده بگویم تراکنش شما ثبت میشود ولی همه چیز ناشناس است .

برخی از صرافی‌ها به خاطر سیستم‌های نظارتی و … از کاربران احرازهویت (KYC) میخواهند و مجبور میشوند این ارزهای دیجیتال را در صرافی خود به دلیل حریم خصوصی لیست نکنند.

اگر شما محافظت از  هویتتان برایتان بسیار مهم است ، بهتر است  بدانید با کارکرد بعضی از پرایوسی کوین‌ها آشنا شوید.

مونرو/Monero (XMR)

مونرو با ارز بازار حدودا 3 میلیارد  دلار یکی از  برترین  ارزهای دیجیتال در دسته‌ی کوین های حریم شخصی یا  پرایوسی کوین ها است. مونرو در سال 2014  با هدفی ساده ، که اجازه میدهد معاملات به صورت خصوصی و بدون نام انجام شود ، بوجود آمد. ارزدیجیتال  XMRبا استفاده از  رمزنگاری پیشرفته برای پنهان کردن هم فرستنده و هم گیرنده طراحی شده  است .

تیم پشتیبان مونرو می گویند حفظ حریم خصوصی و امنیت بزرگترین اولویت های آنها است ،سهولت استفاده و کارایی در درجه دوم قرار دارد. هدف آن محافظت از همه کاربران است, صرف نظر از اینکه از نظر فناوری از چه صلاحیتی برخوردار  است.

از پروتکل و الگوریتم اثبات کار CryptoNight استفاده می‌کند تا شبکه ASIC (مدارهای مجتمع شبکه) را مقاوم سازد ، این پروتکل همچنین جزئیات تراکنش‌های کیف پول ارز دیجیتال و مقادیر موجود کاربر روی بلاکچین عمومی را مبهم می‌کند.

پروتکل CryptoNight نیز از امضاهای حلقوی یا (ring signatures) و آدرس‌های پنهان استفاده می‌کند تا جزئیات معامله را مخفی نگه دارد. پس بدین ترتیب، تمامی معاملات به ­صورت پیش فرض حالت خصوصی دارند. RingCT، یا معاملات محرمانه‌ی حلقوی، یکی از پیشرفت‌های CryptoNight به حساب می‌آید. این معاملات، در حقیقت امضاهای حلقوی را اجرا می‌کنند.

این تراکنش‌ها با ترکیب کردن معاملات با دیگر معاملاتی که وارد شبکه شده‌اند، باعث مبهم و غیرقابل  ردیابی شدن آن‌ها می‌شوند.

بلاکچین  صحت معامله را نشان میدهد ، اما فقط گیرنده و فرستنده میتوانند مقدار کوین مبادله شده را ببینند. مونرو، به عنوان مهم‌ترین ارز دیجیتال  حریم خصوصی (Privacy Coin) به حساب می آید.

زی کوین/Zcoin (XZC)

یکی از بهترین کوین‌های حریم  شخصی Zcoin است . زی کوین  از پرتوکلی  به اسم سیگما(sigma) برای حفظ هویت  کاربران استفاده  میکند .

سیگما، پیوند  کوین ها با  تاریخچه معامله را از میان برمیدارد و این یعنی فقط  دوطرف معامله (فرستنده و گیرنده ) از آن با خبر اند. هیچ چیز در تاریخچه‌ی معامله ثبت نمیشود.

Zcoin برای مخفی کردن آدرس‌های ip کابران ، شبکه‌ی تور را داخل شبکه‌ی خود دارد. تیم توسعه دهنده‌ی شبکه نیز پروتکل ++Dandelion را اضافه کرده‌ تا زمانی که یک معامله در حال انجام است، محافظت از آدرس IP را ارتقا دهد. این تیم هم‌اکنون درحال راه اندازی Lelantus است. Lelantus، ارتقائیست که مقیاس‌پذیری پروتکل، حریم خصوصی و سهولت کار با آن را بهبود می‌بخشد. Lelantus در معاملات، کاملا غیرقابل اثبات خواهد بود. الگوریتم آن، HOOMP نام دارد. این الگوریتم، به‌طور قابل توجهی، عملکرد (OOMP) را بهبود می‌بخشد. OOMP نیز، یک بلاک ساختمانی از میان بسیاری از پروتکل‌های دیگر حریم خصوصی آینده‌ است؛ مثل Beam ،Anonymous Zether ،JP Morgan و Triptych و Triptych-2 مونرو.

ویژگی ای که میتواند زی کوین را به یکی از مهم ترین پرایوسی کوین‌ها تبدیل کن این است که به‌طور متوسط، توسعه‌ دهندگان زی کوین، زمان اثبات را 10 برابر سریع‌تر کرده و با استفاده از HOOMP، توانسته‌اند زمان تایید را نیز کاهش دهند.

بایت کوین/Bytecoin (BCN)

به عنوان اولین  ارزدیجیتال غیر قابل ردیابی جهان ، بایت کوین را نام میبرند.

بایت  کوین یک ارزدیجیتال حریم شخصی(Privacy Coin) ،غیرمتمرکز و متن باز است. بایت کوین یک راه‌حل مالی برای تمام کسانی است که به حریم خصوصی اهمیت می‌دهند. بلاکچینِ بایت کوین تراکنش‌های بین‌المللی، فوری و خصوصی را بدون کارمزد و بدون امکان ردگیری در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

در حال حاظر این پروژه به روزرسانی نمیشود توسط توسعه دهندگانش، همین باعث شده است که افت شدید پیدا کند. بایت کوین به‌طور کامل با استفاده از کریپتونوت ( CryptoNote) ساخته شده است. کریپتونوت یک پروتکل لایه کاربردی متن‌باز، قدرتمند و با محوریت حریم خصوصی است. این پروتکل، از امضاهای حلقوی برای بستن معاملات و همچنین غیرقابل پیوند کردن آدرس‌ها استفاده کرده و این کار را نیز از طریق تولید آدرس‌های یکبار مصرف و غیر قابل تکرار انجام می‌دهد.

تمامی تراکنش ها در شبکه‌ی بایت کوین در 120 ثانیه کامل میشوند. هر انتقال BCN، با الگوریتم‌های رمزنگاری ایمن رمزگذاری شده است. این الگوریتم‌‌ها به کسی اجازه نمی‌دهد که از مبدأ، مقصد و میزان تراکنش اطلاع داشته باشد.

گرین/ Grin(GRIN)

یک رمزارز با قابلیت‌های حفظ حریم شخصی و در بستری ارتقا یافته از بلاکچین بیت کوین است .نام این بستر میبل‌ویمبل است که گرین  بر روی این بستر پیاده سازی شده است.

پروژه گرین بر روی  حریم شخصی، مقیاس‌پذیری وتعویض پذیری تمرکز دارد .

این ارز حریم شخصی محور، در آن تراکنش‌ها حاوی مقدار نیستند و حتی در شبکه‌ی آن ادرسی وجود ندارد.

از سوی دیگر به خاطر پیاده‌سازی پروتکل میبل‌ویمبل که امکان حذف اطلاعات قبلی از بلاکچین آن بدون صدمه به اعتبارسنجی داده‌های جدید فراهم کرده است. این ویژگی باعث شده است که نه تنها در حریم شخصی معاملات شرکت دارد، بلکه علاوه بر آن به اندازه‌ی بلاکچین نیز کمک کرده است.

ارزدیجیتال بیم(Beam) نیز از پروتکل میبل‌ویمبل استفاده کرده است.

بنیاد لایت‌ کوین، برای تضمین تغییرپذیری و حریم شخصی، پایه گذاری روی بلاکچین LTC را در نظر

گرفته است. این بنیاد گفته است:

ما اکتشافات خود را با اضافه کردن حریم شخصی و تغییرپذیری لایت کوین شروع کرده‌ایم. این کار را نیز از طریق قابلیت تبدیل زنجیره‌ای لایت کوین عادی، به گوناگونی میمبل ویمبل لایت کوین و برعکس، انجام داده‌ایم. با چنین تبدیلی، به راحتی می‌شود که LTC میمبل ویمبل را در نهایت محرمانه بودن، معامله کرد.

سوپر زیرو/SUPER ZERO (SERO)

سوپر زیرو توکن اصلی پلتفرم  SERO DAPP است. سوپرزیرو برای داشتن حریم شخصی از Super-ZK استفاده می‌کند. طبق گزارشات، این پلتفرم 20 برابر سریع‌تر از ارتقای نوپای zk-SNARKs می‌باشد. پروتکل این پرایوسی کوین ادعا می‌کند اولین پروتکلیست که از قراردادهایی که از اثبات‌ دانش صفر استفاده می‌کنند، کاملا پشتیبانی می‌کند.

کوین‌های حریم خصوصی با حریم شخصی اختیاری

علاوه بر ارزهای دیجیتالی که ویژگی حریم خصوصی به صورت ذاتی در آن‌ها وجود دارد، یک سری از کوین ها هم این قابلیت را به صورت اختیاری در دسترس معامله‌گران قرار می‌دهند

دش/Dash (DASH)

یکی از معروف ترین و قدرتمند ترین ارزهای دیجیتال حریم شخصی(Privacy Coin)، دش است.

دش به جز اینکه حریم خصوصی فوق العاده‌اش، ویژگی‌های بزرگ دیگری هم دارد.

دش مانند بیت کوین متن باز است و از بلاکچین استفاده میکند.

دش در ابتدا با نام ایکس کوین (Xcoin) ارائه شد؛ در ماه فوریه سال2014، نام پروژه به دارک کوین(Darkcoin) تغییر یافت وسپس در 25 مارس سال 2015، نام نهایی دش برای آن انتخاب شد. این ارز دیجیتال دارای ویژگی حریم خصوصی اختیاری است که به شما اجازه می‌دهد در امکان تمایل، جزئیات معامله را از طریق مکانیسم ترکیب و آمیزش شبکه، مخفی کنید. ویژگی حریم شخصی دش PrivateSend نامیده می‌شود.

این ویژگی به یکی از محبوب‌ترین راه‌های معامله در ونزوئلا تبدیل شده است.

ویژگی‌ InstantSend (ارسال فوری):

با استفاده از این ویژگی کاربران می‌توانند با پرداخت کارمزد بیشتر، تراکنش‌های خود به صورت فوری و در کمتر از دو ثانیه انجام دهند.

ویژگی PrivateSend (ارسال خصوصی): امکان انجام تراکنش به صورت ناشناس و بدون رهگیری را فراهم می‌کند.

اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، دش در واقع یکی از پرایوسی کوین ها نیست و خود را به عنوان یک ارز بازاری معرفی نمی‌کند. درحقیقت، وبسایت این شرکت، این ارز را به عنوان یک ارزی فوری، جهانی و با کاربردی راحت تبلیغ کرده است. معاملات در این وبسایت نیز، کم‌تر از یک سنت هزینه دارند و تقریبا فوری هستند.

زی‌کش/Zcash (ZEC)

زی‌کش یک شبکه پرداخت غیرمتمرکز همتا به همتا و یک ارز دیجیتال با واحد اختصاری ZEC است. زی‌کش مانند بیت کوین شبکه بلاک چین مخصوص به خودش را دارد قابلیت استخراج یا ماینینگ دارد.

زی کش نیز یکی از فورک‌ها پروتکل بیت کوین است که یک لایه‌ حریم خصوصی را از طریق یک اثبات رمزنگاری شده به اسم zk-SNARKs به شبکه اضافه می‌کند.

با زی‌کش کاربران می‌توانند از حریم خصوصی کامل در تراکنش‌ها بهرمند شوند. بهرمندی از حریم خصوصی آن اختیاری است.

خرید و فروش زی کش می‌توانند به دو شکل انجام شوند: آشکار و یا خصوصی. در معاملات خصوصی، جزئیات آدرس مخفی است.

هورایزن/Horizen (ZEN)

ارز Horizen که پیش‌تر از آن تحت عنوان ZenCash نام برده می‌شد، یک ارز رمزپایه با تمرکز بر امنیت و حفظ حریم شخصی به صورت اختیاری است که در ابتدا بر مبنای بلاک‌چین Zclassic بنا شده بود اما با گذر زمان دچار انشعاب یا همان فورک از آن شده است. قابلیت اختیاری بودن حریم شخصی این ارز به این صورت است که، هم آدرس‌های T (آشکار) و هم آدرس‌های Z (خصوصی) را ارائه می‌دهند. آدرس‌های خصوصی از پروتکل دانش صفر استفاده می‌کنند تا به کاربران امکان مبهم کردن مقادیر معاملات و آدرس‌های گیرنده و فرستنده را بدهند.

کومودو/Komodo (KMD)

کومودو (Komodo) یک ارز دیجیتال و شبکه مبتنی بر بلاکچین است که هدف آن فراهم‌کردن امنیت بیشتر و حریم خصوصی بهتر نسبت به ارزهای دیجیتال نسل اول مانند بیت کوین است . کو‌مودو را می‌توان به‌نوعی «بخش دوم» انقلاب ارزهای دیجیتال دانست. پلتفرم بلاک چینی کومودو، از ارز دیجیتال متن‌باز کومودو برای انجام تراکنش‌های شفاف، ناشناس، محرمانه و تعویض‌پذیر استفاده می‌کند. این پلتفرم با استفاده از بلاکچین بیت کوین، از طریق پروتکل اثبات کار با تأخیر (dPoW)، امنیت فوق‌العاده‌ای برای انجام تراکنش‌ها ایجاد می‌کند. ومودو، یک فروک کد منبع زی کش است، که این پروژه را قادر به اجرای پروتکل zk-SNARKs می‌کند. اگر یک پروژه بخواهد حریم شخصی کومودو را به عنوان یک ویژگی اختیاری استفاده کند، این پلتفرم به راحتی این خواسته را امکان‌پذیر می‌سازد. این پلتفرم تنها با تبدیل کردن حریم خصوصی به یک گزینه برای هر شبکه‌ی بلاکچینی، به پروژه‌های شخص ثالث امکان استفاده از پروتکل‌ها را می‌دهد. کاربر همچنین می‌تواند انتخاب کند که این ویژگی را به صورت اختیاری و یا اجباری داشته باشد. توسعه‌دهندگان کومودو همچنین یک بلاکچین کاملا جدا ساخته‌اند. این شبکه، پایرت چین (Pirate Chain) نام دارد و در نیمه‌ی سال 2018 ساخته شده است. پایرت چین، با استفاده از پروتکل zk-SNARKs یک حریم خصوصی اجباری معاملات را در خود دارد. این تیم ادعا می‌کند که پایرت چین یکی از خصوصی‌ترین بلاکچین‌هاییست که هم اکنون در حال فعالیت است.

ورج/Verge (XVG)

ورج در سال ۲۰۱۴ و تحت عنوان «دوج کوین دارک» (DogeCoinDark) ایجاد شد. در سال ۲۰۱۶ با تغییر نام به ورج وارد جریان اصلی ارزهای دیجیتال شد. از یک لایه‌ شبکه‌ی ناشناس و ابزار ناشناس تور (Tor) استفاده می‌کند(TOR مخفف کلمه The Onion Router به معنای مسیر سازی پیازی است، زیرا در شبکه تور مانند پیاز پیام به جای عبور از یک ISP در لایه های مختلفی عبور می‌کند.)، تا آدرس‌های IP و مکان کاربر را پنهان کند. ارتقای پروتکل Wraith، قابلیت تطبیق آدرس‌های مخفی با شبکه‌ی ورج را به ارمغان آورده است. این ارتقا، به فرستندگان و گیرندگان این امکان را می‌دهد که گزینه ثبت خصوصی یا عمومی معاملات خود داشته باشند. نه تنها مکان‌های فرستنده‌ها و گیرنده‌ها به صورت پیش فرض خصوصیست، بلکه این ارز همچنین قابلیت آدرس‌یابی مخفی را هم به شما ارائه می‌دهد.

بیم/Beam (BEAM)

بیم یکی از پرایوسی کوین‌ها  است و ویژگی اصلی آن کنترل حریم خصوصی کابران است. تمامی تراکنش‌ها به صورت پیش فرض خصوصی هستند و هیچ آدرس و اطلاعات خصوصی دیگری بر روی بلاکچین آن ذخیره نمیشود. بیم این ادعا را دارد که مقیاس پذیری عالی به واسطه‌ اندازه بلاکچین متراکم خود را داراست. همچنین قابلیت رسیدگی، پشتیبانی از تراکنش‌های آنلاین و آفلاین، اتمیک سوآپ(Atomic Swap) و یکپارچگی کیف پول‌های سخت افزاری از دیگر ویژگی‌های این ارزدیجیتال به شمار میرود.

کوین‌های حریم خصوصی بخش مهمی از ارز‌های دیجیتال میباشند. سیستم‌های نظارتی بررسی‌هایشان روز به روز بر بهبود حریم خصوصی بازار ارز‌های دیجیتال در حال افزایش است. میدوارم از مطالعه این مقاله نهایت استفاده را برده باشید. نظرات خود را درباره پرایوسی کوین ها با ما به اشتراگ بگذارید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید