سه‌شنبه 27 اردیبهشت 1401
خانه اخبار پرونده پولشویی بیتمکس باز است/ یک متهم هنوز دستگیر نشده است

پرونده پولشویی بیتمکس باز است/ یک متهم هنوز دستگیر نشده است

بعد از گذشت ۱۸ ماه از طرح شکایت پولشویی علیه مدیران صرافی بیتمکس، روز گذشته دادگاه این پرونده اعلام کرد: رسیدگی به اتهامات در حال بررسی است و جلسه اول محاکمه در مارس ۲۰۲۲ برگزار خواهد شد. اگر مدیران بیتمکس به پولشویی و عدم رعایت ممنوعیت برای حضور کاربران آمریکایی محکوم شوند، حداقل ۵ سال زندان و پرداخت ۲۵۰ هزار دلار جریمه نقدی در انتظار آن‌ها خواهد بود.

به گزارش ارزنیوز؛ دادگاه پولشویی مدیران سابق صرافی رمزنگاری بیتمکس (BitMEX) ایالات متحده، برای تاریخ 28 مارس 2022 برنامه ریزی شده است. روز گذشته، جان كولتل، قاضی منطقه‌ای نیویورک، تاریخ دادرسی آرتور هیز مدیر سابق؛ بنیامین دلو، بنیان‌گذار و ساموئل رید، مدیر ارشد فناوری بیتمکس را تعیین كرد.

این سه نفر به نقض قانون رازداری بانک و قوانین مبارزه با پولشویی متهم شده‌اند. به‌علاوه، گرگوری دویر، رئیس توسعه تجارت بیتمکس نیز با اتهاماتی روبرو بوده اما هنوز نام او در این پرونده ثبت نشده است.

در ابتدا وزارت دادگستری ایالات متحده، در تاریخ 1 اکتبر سال 2020، به دلیل فعالیت غیرقانونی بورس مشتقات، علیه چهار مدیر عامل این شرکت، پرونده‌ی کیفری تشکیل داد. هیز، دلو و رید پلتفرم بیتمکس را در سال 2014 تأسیس کردند اما موفق به ثبت نام در کمیسیون تجارت کالاهای آینده ایالات متحده نشدند.

دادستانان این پرونده، ادعا کرده‌اند: علی رغم این‌که شرکت اصلی بیتمکس در سیشل مستقر است، در هنگام تجارت با بازرگانان مستقر در ایالات متحده، مدیران این صرافی در اجرای قوانین کوتاهی کرده‌اند.

طبق کیفرخواست، هیز در ژانویه 2019 گفته بود: سیشل حوزه قضایی محبوب ما است، زیرا هزینه رشوه دادن به مقامات این حوزه بسیار آسان می‌باشد.

ویلیام سوئنی، دستیار مدیر FBI ایالات متحده به مطبوعات ادعا کرد: هیز در مورد رشوه دادن به رگولاتور در آن حوزه قضایی لاف می‌زند.

به گفته جان جفریز، سیفر تریس، تحلیل‌گر ارشد مالی در شرکت اطلاعاتی بلاکچین بیتمکس، از اوایل سال 2019 تحت تحقیقات سازمان امنیت این کشور بود، زیرا بدون در نظر گرفتن محدودیت مکانی این پلتفرم، از حضور کاربران آمریکایی در شبکه استقبال می‌کرد. وی افزود: به آن‌ها مهلت داده شد تا برنامه شناسایی مکان مشتری خود را بهبود بخشند و مشتریان ایالات متحده را به طور کامل حذف کنند. در یک گزارش اشاره شده است که هرگونه دفاعیه از سوی متهمان قرار است در ماه ژانویه مطرح شود در حالی که سایر پرونده‌های احتمالی پیش از محاکمه تا ماه سپتامبر ارائه خواهند شد.

در صورت محکومیت، مدیران اجرایی می‌توانند به حداکثر پنج سال زندان و 250 هزار دلار جریمه نقدی محکوم شوند. در اواسط ژانویه، بیتمکس اعلام کرد: با هدف شناسایی، تحقیق و جلوگیری از معاملات غیرقانونی با شرکت تحلیلی بلاکچین چین آلیسیس (Chainalysis ) همکاری می‌کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید