چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401
خانه آموزش پشت پرده درخشش DEFI در ارائه‌ وثیقه‌ی مازاد چیست؟

پشت پرده درخشش DEFI در ارائه‌ وثیقه‌ی مازاد چیست؟

پیشینه طلایی در سرمایه گذاری با وثیقه بر پایه اعتبار و شهرت شکل می‌گیرد. رعایت این نکته وجه تمایزی است که امروزه اکوسیستم Defi را ارزشمند جلوه داده است .

به گزارش ارزنیوز؛ طی 12 ماه گذشته، رشد چشمگیر در امور مالی غیرمتمرکز، توسط یک عامل بسیار موثر صورت گرفته است و آن هم توانایی کاربران برای کسب بازدهی قوی در دارایی‌های رمزنگاری شده خود از طریق وام، سهام و تأمین نقدینگی می‌باشد. بسته به میزان ریسک پذیری شما، سود حاصل از سرمایه گذاری DeFi می‌تواند ده‌ها یا حتی صدها برابر بیشتر از بازده استاندارد در بازارهای سنتی باشد.

حتی اگر این نوع بازده‌ها برای همیشه دوام نداشته باشند، DeFi وعده‌ای قابل قبول را برای تغییر بازارهای مالی در دراز مدت ارائه می‌کند. در ابتدای سال جاری میلادی، كنترل كننده سابق واحد پول آمریكا، برایان بروكس، پیش بینی كرد كه وعده‌ی بانك‌های خود‌گردان قبل از آن ‌كه اتومبیل‌های خودکار بتوانند پرواز كنند، تحقق خواهد یافت.

با این وجود، در حال حاضر با یک چالش قابل توجه در رشد بازا‌رهای وام دهی DeFi مواجه شده‌ایم و آن هم نیاز به وثیقه بیش از حد سپرده است. بر اساس مشاهدات، این نیاز بخش عمده‌ای از کاربران را نسبت به وام گیری بی علاقه خواهد کرد.

بودجه سنتی، از کارت‌های اعتباری گرفته تا دلار، عمدتا به جای دارایی‌ها توسط اعتبارات پشتیبانی می‌شود. افراد به عنوان یک شخص حقیقی، توانایی خود را در بازپرداخت وام مسکن براساس سابقه اعتباری‌شان ارزیابی می‌کنند و نه صرفاً به این دلیل که سابقا صاحب املاک و مستغلات بوده‌اند. به همین ترتیب، روش‌هایی برای ارزیابی قدرت باز پرداخت وام گیرندگان شرکت‌ها و مؤسسات وجود دارد. این اقتصاد معتبر، اکثریت سیستم مالی سنتی را تشکیل می‌دهد، که امروزه DeFi توانسته با آن رقابت کند.

در فضای فعلی DeFi، ارائه‌ی وثیقه بیش از حد سپرده، به دلیل ماهیت مستعار معاملات بلاکچین، ضروری است. در این اکوسیستم وام دهنده به ندرت هویت وام گیرنده را می‌داند، که این موضوع درصد خطر غیر قابل قبولی را به وام دهنده وارد می‌کند، زیرا راهی برای تضمین بازپرداخت وجود ندارد.

حتی DeFi فاقد مکانیزم ارزیابی کافی برای اعتبار یا ارزیابی ریسک وام گیرنده است. در این صورت، وام دهندگان با وثیقه بیش از حد می‌توانند به سادگی مبلغ اخذ شده توسط وام گیرنده را تسویه کنند.

ارائه راه حلی برای رفع فاصله بین، نیاز به دارایی و مدیریت ریسک وام بدون وثیقه، ساده است. در حالت ایده آل، مدل اعتباری آن‌قدر قوی است که بتواند وام فعال را پشتیبانی کند.

یک اصل کلیدی برای امتیاز دهی به وام گیرندگان این است که مدارک اثبات موجودی، بدون افشای اطلاعات محرمانه در مورد وام گیرنده، امتیازات قابل قبولی را در زنجیره فراهم می‌کنند.

1- امتیاز اعتبارات در یک بلوک امن (یک تراشه رایانه‌ای ویژه و بسیار معتبر) محاسبه می‌شود.

2- نمره اعتبار و همچنین اثبات محاسبه در بلاکچین بارگذاری می‌شود.

3- اثبات صحت محاسبه توسط قرارداد هوشمند تأیید می‌شود.

نمره اعتباری که خارج از زنجیره محاسبه می‌شود، می‌تواند شامل اطلاعات خصوصی مانند دارایی‌های وام گیرنده، استفاده از اهرم نیرو و حتی شناسایی مشتری باشد. هیچ یک از این اطلاعات خصوصی در بلاکچین بارگذاری نمی‌شود، فقط اثبات محاسبه نشان می‌دهد که اعتبار، مطابق با طرح پروتکل در امتیازدهی در نظر گرفته شده است.

این داده‌های خارج از زنجیره همچنین می‌توانند با اطلاعات موجود در پروتکل مانند، سابقه بازپرداخت، ترکیب شود. سپس می‌توان اعتبار را با استفاده از یک مدل چند متغیره ارزیابی کرد، دقیقاً مشابه بخش اعتبار فعلی خرده فروشی و نهادی در امور مالی سنتی.

یکی از مهم‌ترین اقدامات این است که رتبه بندی‌های اعتباری باید از طریق پروتکل‌ها و زنجیره‌های مختلف DeFi کاملاً قابل حمل و حتی قابل ترکیب باشند (دقیقا مانند اتفاقی که در بلوک‌های DeFi Lego می‌افتد). این امر به ویژه در حال حاضر، بسیار اهمیت دارد زیرا شاهد رشد و رونق اکوسیستم‌های لایه لایه جدید DeFi در سیستم عامل‌هایی مانند Polkadot و Binance Smart Chain هستیم که سابقه یکسانی در تعاملات وام‌ دهنده و وام گیرنده ندارند.

قابلیت حمل ممکن است سیستم عامل‌های وام جدیدی را، که در حال حاضر به بیش از 100٪ وثیقه برای وام گرفتن نیاز دارند، ایجاد کند تا وام‌های بدون وثیقه را به کسانی که دارای رتبه بندی هستند و حداقل سطح آستانه را دارند، ارائه دهد.

البته لازم به ذکر است، چنین سیستمی به این معنا نیست که  نباید وام‌های بدون وثیقه را برای کسانی که هیچ سابقه اعتباری یا شهرتی ندارند، در نظر بگیریم. با این حال، واقعیت این است که معرفی وا‌م‌های مبتنی بر وثیقه و شهرت به DeFi، با ایجاد جذابیت برای طیف وسیع‌تری از کاربران بالقوه، باعث افزایش این اکوسیستم می‌شود. این امر محدودیت‌های رشد وام‌دهی را از بین می‌برد و زمینه را برای مشارکت بیشتر نهادی و گسترش بی حد و حصر در آینده فراهم می‌کند.

لینک منبعcointelegraph

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید