سه‌شنبه 27 اردیبهشت 1401
خانه آموزش آلت کوین‌ها پولکادات (Polkadot)چیست؟

پولکادات (Polkadot)چیست؟

نسل جدید پروتکل‌های بلاکچین ، پولکادات است. این پروژه سعی  در ایجاد  شبکه‌ای  واحد از بلاکچین های  هدفمند و یکپارچه را دارد و از این  طریق برمشکلات کندی و پر‌هزینه بودن تراکنش ها یعنی همان  مقیاس  پذیری وتعامل پذیری  غلبه کند. اگر  بلاکچین های  مختلف را راه حلی برای  مشکلات دنیای واقعی بدانیم ، میتوان  شبکه‌ی پولکادات را راه حلی  برای  مشکلات خود بلاکچین  ها  دانست.

طبق گفته‌ی تیم  توسعه دهنده ، شبکه‌ای  از بلاکچین های هماهنگ را در اختیار کاربران قرار میدهیم که به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

پولکادات چیست؟

بنا به تعبیری میتوان  گفت  که پولکادات نسل بعدی  فناوری  بلاکچین  است و یک پروژه متن باز است . پولکادات در تلاش است تا شبکه‌‌های  بلاکچینی مختلف را به یک دیگر  متصل کرده و یک شبکه‌ی بلاکچین یکپارچه ارائه دهد.

از پلتفرم  پولکادات با عنوان تسهیل کننده نسل  بعدی وب ، یعنی  وب۳ (Web3.0) نیز  یاد  میشود . ( وب0.3 نسل بعدی شبکه جهانی وب است . تیم  برنزلی(Tim Berners-Lee) خالق شبکه وب 3.0 را به عنوان عملیات خواندن نوشتن توصیف کند. در در این نسخه از وب، به کاربران این امکان داده می‌شود که ابزارها و نرم افزارهای مختص به خود را به وجود آورده و از آن استفاده کنند.) انحصار اینترنت را میشکند  و آن را  در اختیار تمامی کاربران قرار  میدهد. پولکادات  با داشتن چندین  مزیت بنیادی ، سعی میکند  تا تحولی عظیم در ساختار  شبکه‌های بلاکچینی ایجاد کند.

هدف اصلی ارزهای  دیجیتال و فناوری  بلاکچین، بهینه  سازی  زندگی  بشری و کمک به  رفع مشکلات مردم مانند   تمرکز زدایی و انباشته شدن  ثروت و …  است . پولکادات پلتفرمی است  برای  حل مسائل و مشکلات  مربوط به خود شبکه بلاکچین و  ارتقا این سیستم بوجود امده است.

براساس اطلاعاتی که در وبسایت رسمی این  پروژه درج شده است، خلاصوار  میتوان گفت  که  پولکادات یک تکنولوژی چند زنجیره‌ای و شبکه‌ای  است. به گفته‌ی دیگر، یک بلاکچین رابط است که بلاکچین های  مختلف دیگر را به یکدیگر  متصل  میکند .

پولکادات  تلاش میکند تا مشکلات را که مانع از فراگیری استفاده  از  بلاکچین میشود مانند مقیاس پذیری و انزوای شبکه های  بلاکچینی و… که به شدت مانع توسعه این  فناوری است  ، برطرف کرده و به رشد و توسعه این  فناوری کمک کند.

دات(DOT) ارزدیجیتال شبکه‌ی پولکادات، است .پرداخت هزینه‌های  شبکه و همچنین تصمیم گیری برای  آینده‌ی شبکه کاربرد اصلی آن است.

ارزدیجیتال پولکادات به صورت گاورننس است یعنی هر شخصی با داشتن DOT  میتواند یک حق  رای را برای  آینده  این  شبکه بدست بیاورد.

سرمایه گذاری روی  ارزدیجیتال دات ، در واقع  سرمایه گذاری روی آینده شبکه است .

قیمت  این  ارز هم  بستگی به عرضه و تقاضا دارد و بر اساس  عرضه و تقاضا بالا و پایین  خواهد شد .

هرکسی  بخواهد  میتواند این  شبکه برای خود یک بلاکچین و  یک  یک ارزدیجیتال مجزا  ایجاد کند.

برخلاف  بیت کوین و برخی  ارزهای دیجیتال دیگرکه ماین و استخراج میشوند ، پولکادات و واحد های  ان به روش  منحصر به فردی توزیع میشوند که بسیار شبیه  اثبات  سهام  است .

همانطور که گفته شد  پولکادات نسل  سوم  بلاکچین  به شمار می آید .

هدف بلاکچین  نسل یک  مانند بلاکچین  بیت کوین ، ذخیره و انتقال امن ارزش، به صورت غیر متمرکز و همتا به همتا خلاصه میشود . بعد از  بلاکچین های  نسل دوم با هدف رفع مشکلات دنیای واقعی مانند امورمالی و غیرمتمرکز و … بوجود امدند. محدودیت های  موجود در طراحی  این  سیستم  ها  مانع  مقبولیت  گسترده انها میان کاربران  شده است . هدف پولکادات رفع محدودیت ها وچالش های فعلی  بلاکچین است .

·       نسل اول  بلاکچین : دفتر  کل ساده‌ای که سابقه تراکنش ها را ذخیره میکند مانند : بیت کوین

·       نسل دوم  بلاکچین : پشتیبانی  قرارداد هوشمند مانند اتریوم

·       نسل سوم بلاکچین : زنجیر های  موازی، مقیاس پذیر و مرتبط یه یکدیگر

در حقیقت هیچ بلاکچینی  به تنهایی  نمی تواند  همه  اهداف و کاربرد ها را به  شیوه  صحیح و امن محقق کنند.

هدف پولکادات هم   این است  که بلاکچین  هایی که میخواند  به طور یکپارچه با  یکدیگر  ارتباط داشته باشند. پولکادات امکان ارسال هر نوع داده‌ای را میان هر نوع  بلاکچینی  فراهم خواهد ساخت.

مزایای  پولکادات:

1.     مقیاس  پذیری

2.     قابلیت ارتقای شبکه بدون انجام  هاردفورک

3.     مدیریت شفاف و غیر متمرکز

4.     تعادل پذیری و  ارتباط میان زنجیره ای

ساختار پولکادات

از  سه بخش  تشکیل شده است

ریلی چین (Relay chain): شبکه‌ی مادر  پلتفرم  پولکادات خواهد بود که شبکه‌ی  بلاکچین تمام پروژه های  دیگر به آن متصل خواهند شد

پاراچین(Parachain): مخفف عبارت  زنجیره های  موازی (Parallelized chains) است . پاراچین بلاکچین  های تک تک زنجیره‌ای را به صورت موازی و از تریق پولکادات استفاده می کند.

بریج چین (Bridge chain): این زنجیره، برای  اتصال بلاکچین هایی طراحی شده است تا از پروتکل های گاورننس Governance یا همان نظردهی پولکادات استفاده می کنند.

چهار پروژه‌ آینده دار پولکادات :

پولکادات  تا به امروز  نیز  ۴ پروژه نوید بخش همچون  مانترا دائو (MANTRA DAO)، اکلا (Acala) ، آکروپلیس (Acropolic) و سورا (Sora)

پروتکل  پولکادات web3.0  توسط گاوین وود (Gavin Wood) ‌ زبان برنامه نویسی اتریوم، پایه  گذاری  شده است .

تیم پولکادات

1.     گوین وودGovin Wood

2.     پیتر چابن Peter Czaban

3.     رابرت هابرمایرRobert Habermeier

دکتر گوین  وود مخترع  اصلی  دنیای  بلاکچین  مانند زبان برنامه نویسی اتریوم، الگوریتم  اجتناع اثبات  اقتدار و زبان  سالیدیتی پروتکل  ویسپر است . اکنون در شرکت پریتی  به  عنوان مدیر نوآوری در بخش  پولکادات فعالیت  میکند

پیتر چابن مدیر فناوری بنیاد وب ۳ است .

رابرت هابرمایر هم بنیانگذار  پولکادات است و از اعضای پیشین  بنیاد تیل فلوشیپ.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید