سه‌شنبه 3 خرداد 1401
خانه تحلیل بیت کوین پیش بینی‌ها از آینده‌ی بیت کوین/ سقوط یا صعود مسئله این است

پیش بینی‌ها از آینده‌ی بیت کوین/ سقوط یا صعود مسئله این است

رشد و سقوط نگران کننده‌ی ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین باعث ایجاد اضطراب و تنش در بازار این ارز شده است در این تحلیل با نگاهی ریزبینانه به بررسی وضعیت بیت کوین در آینده خواهیم پرداخت.

به گزارش ارزنیوز؛ در حال حاضر حدس و گمان‌ها از میزان پیشروی و آینده‌ی بازار همچنان نامعلوم و بی پایان می‌باشد زیرا بیت کوین اکنون، حتی در لیست مطبوعات مطرح جهان نیز یک خبر ثابت و پر جنجال است.

اما سوال اینجاست که چه چیزی باعث افزایش قیمت بیت کوین می‌شود؟ آیا این پیشرفت‌ها تنها نشانه‌ی روزهای خوش برای اخبار خوب است یا شاخص‌های مستقیمی وجود دارند که می‌توانند به طور عمیقی حرکت قیمت در آینده را پیش بینی کنند؟

از زمان رشد آزمایشی تا دست یابی به سد 50000 دلار در اوایل ماه مارس، قیمت بیت کوین توانسته است در مبالغ بالاتر از این سطح نیز تعادل خود را حفظ کند . این در حالی است که حتی عقب نشینی‌ها نتوانست مدت طولانی ادامه داشته باشد و متحرکان صعودی بازار به راحتی توانستند قیمت جدید را به نزدیک 65000 دلار افزایش دهند.

اثر فومو ( fomo)

این استدلال که اخبار خوب باعث ایجاد جنجال در بازار می‌شوند یک امر بدیهی است. این موضوع غیر قابل انکار است که طی ماه‌های اخیر شاهد نوعی اثر گلوله برفی (فومو) در میان مؤسسات بوده‌ایم.

هجوم بازار صعودی در سه ماه آخر سال 2020 آغاز شد و این واقعیت که قیمت‌ها به طور ناگهانی در ماه اکتبر، در میان اخبار ورود پی پال به فضای رمزنگاری افزایش یافت، قابل چشم پوشی نیست.

زمانی که jpmorgan کوین jpm خود را که مدت‌ها انتظار معرفی آن را می‌کشید راه اندازی کرد اقدامات صعودی دیگری در بازار شکل گرفت.

در این سال، میکرواستراتژی با خرید تأییدیه تسلا با سرمایه گذاری 1.5 میلیارد دلاری، با شور و هیجان خرید همراه شد. به دنبال آن بانک‌های بزرگی، از جمله goldman sachs و citigroup، در حال گسترش ارائه‌ی خدمات خود به شکل ارزهای دیجیتال بودند و با این کار توانستند اعتبار بیشتری را به این استدلال که، رمزنگاری جایگاه خود را به عنوان یک کلاس دارایی تثبیت شده اضافه کرده است، بیش از پیش قوت بخشیدند.

اخیرا هیجان لیست کوین بیس در nasdaq، اولین نمونه از این نوع در صنعت رمزنگاری، نیز در تضمین قاطع بودن دارایی‌های دیجیتال در دستور کار اخبار جهانی نقش داشته است.

در سطح کلان فشار مداوم برای دریافت ETF بیت کوین و تسلط نهادهای نظارتی ایالات متحده نیز احساسات صعودی بیشتری را فراهم می‌کند. اگر چه از نظر یک تحلیلگر، ممکن است تصویب این اخبار دو سال دیگر به طول بیانجامد.

 

آیا افزایش قیمت 2500 دلاری یک پروژه‌ی محرمانه بود؟

در حالی که تئوری، انتشار اخبار خوب موجب افزایش بیت کوین هستند، ممکن است به صورت بلند مدت نتواند یک تحریک صعود در بازار به حساب آید اما آشکارا توانسته است، به عنوان یک اقدام در بازار برای ایجاد جلب توجه سرمایه گذاران و مؤسسات بزرگ کافی باشد.

اما به نظر می‌رسد که گزارشی از Etorox که در ژانویه منتشر شد و با بازیکنان بازار مصاحبه‌ای را انجام داده بود، با این نظریه موافق است.

این گزارش نشان داد که بیت کوین باید در هنگام تعادل در برابر سایر موانع ورود، مانند خطر نظارتی، احتمال تقلب و دسترسی به زیر ساخت‌های لازم، به قیمت کافی و بالا جهت افزایش جذابیت آن برای مؤسسات بپردازد. یکی از پاسخ دهندگان به گزارش حتی تا مرز تعیین آستانه‌ی قیمت 2500 دلار نیز پیش رفته بود، که همین موضوع نشان می‌دهد قیمت‌های فعلی بیش از حد انتظار نیز کافی است تا بتواند سرمایه گذاران نهادی را درگیر خود کند.

جانی لیو، مدیرعامل kucoin، همچنین معتقد است که ترس اساسی در مورد وضعیت بازارهای گسترده‌تر در تصویب ارزهای رمز پایه نهادی نیز نقش دارد او در اظهارات اخیر خود گفت: افزایش اخیر مربوط به ترس از کاهش کمی طولانی مدت و تورم جهانی است.

وی در ادامه با بیان این که رفتار تجاری، در  kucoin نشان می‌دهد که سرمایه گذاران غربی در مقایسه با همتایان آسیایی خود بیشتر درگیر بازار هستند، نگاه داخلی به این جریانات را به خوبی نشان داد.

منطق این است که کشورهای غربی توانایی کم‌تری در کنترل شیوع covid-19  دارند و در نتیجه همین موضوع هزینه‌های دولت بیشتر و تأثیر اقتصادی سنگین‌تر را نشان می‌دهد. با این حال، رابی لیو، تحلیلگر بازار در OKEx insights، اظهار داشت که علاقه‌ی قابل توجهی در سرمایه گذاران آسیایی وجود دارد. وی همچنین تأکید کرد که اشتیاق به استیبل کوین‌ها دارای یک سیگنال صعودی است.

وی در ادامه عنوان کرد: در بازار آسیا، USDT نیز از ماه مارس وارد حق بیمه‌ی مثبت شد، به این معنی که یک USDT بالای بهای یک دلار آمریکا را معامله کرده است. این حق بیمه به  طور مشابه نشان دهنده‌ی تقاضای قوی برای دسترسی به ارزهای رمزپایه است.

 

آن زمان که خبر خوب لزوما خبر خوبی نباشد

مشکل این ایده که قیمت‌ها کاملا تحت تأثیر احساسات مثبت ناشی از عناوین خبری قرار دارد، این است که دلیلی برای پایداری طولانی مدت قیمت ایجاد نمی‌کند. به زبان ساده، اگر خبر قدیمی شود، قیمت‌ها نیز می‌توانند معکوس شوند و اثر گوله برفی (فومو) تأثیری مشابه اخبار بد در بازار در حال سقوط ایجاد کنند.

اما از این منظر، ارزش بررسی برخی از اصول درون و خارج از زنجیره‌ای را دارد که می‌توانند متأثر بر قیمت‌ها باشند. در این نقطه دلایل زیادی برای مثبت ماندن بازار وجود دارد .با این حال، هنوز هم اصول اساسی موجود است که نشان می‌دهد نمایش بازار صعودی در سال 2021 بی پایان خواهد بود.

گلس نود (Glassnode) نشان می‌دهد که حجم بیت کوین نگهداری شده در مبادلات، در یک مسیر نزولی مداوم قرار دارد و باعث عرضه‌ی لیکوئیدی می‌شود.

با این حال، به تازگی تعداد آدرس‌هایی که بیش از 1000 بیت کوین دارند، به بالاترین حد خود رسیده است و این نشان می‌دهد که نهنگ‌ها بیش از هر زمان دیگری ترجیح می‌دهند که در بازار مداخله کنند. از سوی دیگر ماینرها نیز اخیرا به این روند پیوسته اند و بیش از آن چه که بیت کوین می‌فروشند، بیت کوین انبار کنند.

اگر از تئوری چرخه‌های بازار استفاده کنید، به نظر می‌رسد که پایان اجرای تحریک صعودی در یک مرحله امری اجتناب ناپذیر است، اما سوال این است که این اتفاق چه زمانی خواهد افتاد؟

اگر روند فروش را با یک شاخص توصیف کنیم، می‌توان به وضوح دید که همچنان تا اوج، فاصله‌ی زیادی باقی است. براساس گزارش‌های اخیر فروشندگان بلند مدت تمایلی به رها کردن سرمایه گذاری‌های خود ندارند، که معمولا در نیمه‌ی دوم چرخش بازار اتفاق می‌افتد، زیرا آن ها به دنبال گرفتن سود هستند.

بنابراین، اجرای طرح فشار برای سود بیشتر در بازار، به ویژه بر اساس قله‌های قبلی قیمت کوین‌ها، غیر معمول است. متقاضیان سود معمولا پس از نگهداری حداکثری بین یک هفته تا یک ماه وجه را نقد می‌کنند. که در این حالت، بازار صعودی به شدت مقاومت خواهد داشت.

نمودار نسبت hodl نیز از این دیدگاه پشتیبانی می‌کند، زیرا به طور قابل باوری با تمام چرخش‌های قبلی در ماکروسیکلت‌های بیت کوین ارتباط دارد. همان‌طور که از نمودار زیر مشخص است، وقتی این نسبت به سطح بالای 50000 رسید، بازار صعودی در شرف رسیدن به اوج خود است.

اگر تاریخ بتواند آینده را پیشگویی کند، نشان می‌دهد که بازار صعودی تقریبا در نیمه‌ی این چرخه قرار دارد، این نشان دهنده‌ی آن است که دست یابی بهای 100،000 دلاری در بیت کوین، قبل از پایان سال جاری، موضوعی است که کاملا در هاله‌ای از ابهامات قرار دارد.

جیسون دین، تحلیلگر بیت کوین در شرکت مشاوره رمزنگاری quantum economics، در ارائه‌ی پیش بینی قیمت متزلزل شد. اما هنگام صحبت در این خصوص اظهار داشت که در دراز مدت کاهش مداوم بیت کوین موجود در مبادلات به احتمال زیاد به فاکتور بزرگ‌تری در کشف قیمت تبدیل خواهد شد زیرا بیش از پیش برای ذخیره سازی در cold storage، به صورت طولانی مدت و عرضه جدید از طریق تقسیم‌های بعدی کاهش خواهد یافت .

ایگنوس ترنوس، رئیس ارتباطات bybit، معتقد است که گمانه زنی‌های فعلی در بازارهای مشتقات می‌تواند چیز‌های زیادی را در مورد انتظارات از روند ادامه‌ی سال 2021 نشان دهد .

وی در این خصوص گفته است: با معاملات آتی ژوئن، سپتامبر و دسامبر، می‌توان حدس زد که بازار بر روی رشد در ادامه‌ی سال 2021 شرط بندی کرده است. در بلند مدت این موضوع که بیت کوین به کدام  سو خواهد رفت مانند دلار ایالات متحده بسیار به اصول بستگی دارد.

 

500000 دلار و بیشتر؟

به گفته‌ی plan B تحلیلگر کوانتومی، پیش بینی‌های سهام برای جریان نشان می‌دهد که صعود بازار در بخش‌هایی حتی زودتر از آنچه که آمار HODL نشان می‌دهد اتفاق خواهد افتاد.

در نمودار، مدل آگاهی از سهام به جریان متقابل دارایی، تحلیلگر، چرخه‌های قبلی صعود را با دقت ردیابی کرده است و نشان می‌دهد که امید در میان هودلرها بسیار زیاد است.

با برآور سیگنال‌های شناسایی آینده‌ی بازار صعودی و نزول و ثبات فعلی ، پیش بینی  PLANB با استفاده از مدل S2FX، بالاترین رقم 2021 برای بیت کوین، 288،000 دلار است. با این حال اوج قیمت در طول این چرخه با نصف پاداش استخراج بیت کوین می‌تواند با بالا ترین رقم 2021 به طور متوسط برای کل چرخه تا  576،000 دلار برسد.

اگر این تحلیل‌ها بلند پروازانه به نظر می‌رسد، پس به خاطر داشته باشید که در تاریخ بیت کوین سابقه‌ای برای نوع جریانات نهادی که در حال حاضر مشاهده می‌شود وجود ندارد، چه برسد به کمبود نقدینگی، زیرا سرمایه گذاران قصد دارند تا سهام خود را احتکار کنند.

بنابراین، حتی الگوهای قبلی پیش روی متحرکان بازار صعودی نیز ممکن است مطمئن‌ترین پیش بینی کننده‌ی این چرخه نباشد.

به طور کلی، اصول بنیادین همراه با احساس ادامه‌ی فومو از سوی مؤسسات به این معنا است که این باور وجود دارد که بازار پر سرعت صعودی برای مدتی دیگر ادامه خواهد داشت.

لینک منبعcointelegraph

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید