سه‌شنبه 27 اردیبهشت 1401
خانه آموزش چرا ما به اوراکل بلاکچین نیاز داریم؟

چرا ما به اوراکل بلاکچین نیاز داریم؟

اوراکل  کلید اصلی در پذیرش بلاکچین ها و قراردادهای هوشمند است که روی آنها کار می کند. قراردادهای هوشمند برای کمک به موارد استفاده  خود ،به داده های دنیای واقعی نیاز دارند اما قادر به دسترسی به داده های خارج از زنجیره با توجه به محدودیت های پروتکل زمینه ای بلاکچین نیستند. چنین وضعیتی دامنه عملکرد قراردادهای هوشمند را به شدت محدود می کند. اوراکل به عنوان  راه حل های میان ابزار در اینجا خدمت می کند و داده های واقعی را برای قراردادهای هوشمند بلاکچین تهیه و تأمین می کند تا بتواند برای موارد استفاده در دنیای واقعی کار کند.

حالا چرا ما اوراکل ها نیاز داریم؟

قراردادهای هوشمند برای اجرای عملیات برگشت ناپذیر طراحی شده اند. به همین دلیل اطلاعات وارد شده در قرارداد باید از یک منبع نسبتاً معتمد تهیه شود. به همین دلیل است که ، وقتی داده ها از یک منبع خارجی می آیند ، ممکن است کمی معضل باشد. با این حال ،  تعداد موارد استفاده را به طور تصاعدی افزایش می دهد.

یک اوراکل ادعاهایی درباره وضعیت جهان را امضا می کند و آن را در بلاکچین بارگذاری می کند. به نظر می رسد بلاکچین ها در واقعیت منزوی  و کاملاً به دور  از بقیه جهان زندگی می کنند. یک اوراکل می تواند بلاکچین را با ارائه اطلاعات مربوط به آن به دنیای واقعی متصل کند. اطلاعات ممکن است توسط یک یا چند اوراکل  از یک یا چند منبع معتبر بازیابی یا جمع شود. بیایید یک مثال ساده بیاوریم تا ببینیم چگونه اوراکل ها  کار می کنند.

آلیس و باب شرط بندی می کنند که چه کسی می خواهد در فینال NBA برنده شود.آلیس معتقد است که LA Lakers قصد دارد به پیروزی برسد ، در حالی که باب روی میلواکی باک شرط می بندد.

آنها پس از توافق درباره پرداخت ها ، با قفل  کردن جواب خود در یک قرارداد هوشمند ، قرارداد را امضا می کنند. قرارداد هوشمند جواب را بر اساس نتایج برنده آزاد می کند.

حالا قرارداد دقیقاً از کجا می داند که برنده مسابقه چه کسی بوده است؟ این بستگی به اوراکل  دارد که اطلاعات مربوطه را به آن تغذیه کند.

اوراکل از یک API معتبر سوال می کند تا بفهمد کدام تیم برنده شده است این اطلاعات را به قرارداد هوشمند منتقل می کند. سپس قرارداد ، بسته به نتیجه ، جواب را برای آلیس یا باب ارسال می کند.

بدون اینکه اوراکل وظیفه خود را انجام دهد ، قرارداد هوشمند راهی نخواهد داشت که بفهمد برنده مسابقه چه کسی بوده است.

موارد استفاده از بلاکچین:

1- پیش بینی بازارها  :پیش بینی بازارهای  غیرمتمرکز مانند اوگور و گنوزیس از “دانش جمعیت” برای پیش بینی وضعیت آینده بازارها استفاده می کنند. این بازارها باید دانش را از طریق چندین اوراکل یا تسویه حساب در رویدادهای خارج از زنجیره به دست آورند.

 2 -دیفای:ترکیبی از قراردادهای هوشمند و امور مالی ، عصر مالیات غیرمتمرکز( DeFi) را آغاز کرده است. این محصولات نیاز به دسترسی به فیدهای داده بی اعتماد دارند ، که می تواند توسط اوراکل ها  ارائه شود.

 3 -بیمه:خرید محصولات بیمه از طریق بلاکچین از طریق اوراکل ها امکان پذیر است. از آنجا که بزرگترین مسئله در بیمه کلاهبرداری است ، عدم تمرکز در بلاکچین و قابلیت اطمینان اوراکل ها یک ترکیب عالی برای حل این مسئله است.

4- حمل و نقل:اوراکل ها می تواند سیستم های GPS متمرکز موجود را جایگزین کند تا از طریق dApps برای ردیابی محموله ها ، نقشه مکانی قابل اطمینان تهیه کند.

5 -پول های ثابت:ستیبل کوین از شبکه اوراکل  متعددی استفاده می کند تا قیمت اتر را به طور مداوم به آن گزارش کند. آنها باید دائماً از قیمت آگاه باشند تا بتوانند در صورت نیاز به ادغام یا انحلال وثیقه های خود برای ثابت نگه داشتن قیمت Dai ، آماده باشند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید