سه‌شنبه 3 خرداد 1401
خانه آموزش چند نوع بلاکچین وجود دارد؟

چند نوع بلاکچین وجود دارد؟

اگر بخواهیم به زبان ساده بیان کنیم، بلاک چین یک سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوت این فناوری با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، بین اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. با این شیوه از رمزنگاری و توزیع داده‌ها، امکان هک، دستکاری اطلاعات ثبت شده و حذف تقریبا از بین می‌رود.

نام بلاک چین اولین بار با پیدایش بیت کوین شنیده شد، پادشاه ارزهای دیجیتال از این شیوه برای ذخیره‌ی اطلاعات مربوط به دارایی کاربران بهره برد.

واژه‌ی بلاک چین ترکیبی از دو کلمه‌ی «بلوک» (Block) و «زنجیره» (Chain ) است. در حقیقت این فناوری زنجیره‌ای از بلوک‌ها است.

در هر بلاک؛ هر اطلاعاتی قابل ثبت است، از جرم و جنایت‌ها گرفته تا جزئیات تراکنش‌های یک شبکه‌ی پولی همانند ارز دیجیتال بیت کوین.

اطلاعات در بلوک‌ها ثبت می‌شوند و بلوک‌ها به صورت زنجیره‌ای به یکدیگر مرتبط می‌شوند. زنجیره‌ی گفته شده بلاک چین را تشکیل می دهد.

تعریف ساده و کلی بلاک چین چیزی بود که در بالا به شرح آن پرداختیم در ادامه به توضیح تخصصی‌تر بلاک چین و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

درواقع بلاک چین یک پایگاه داده است که برای هر معامله‌ای که در شبکه بیت کوین اتفاق افتاده است‌، به صورت عمومی نمایش داده می‌شود. بلاک چین برای هر معامله‌ی بیت کوین که در این شبکه‌ی اتفاق افتاده است‌، به صورت عمومی نمایش داده می‌شود.

با استفاده از این پایگاه داده‌، هر کاربر می‌تواند این موضوع را که چه تعداد بیت کوین متعلق به چه آدرسی بوده و جابه جایی آن در چه زمانی بوده است را متوجه شوند. بلاک چین با تلاش بی‌ثبات استخراج کنندگان پایدار مانده است. هر بلوک (فایلی که به طور دائم در بیت کوین ضبط می‌شود و حاوی اطلاعات مربوط به معاملات قبلی است) استخراج شده‌، یک هش (هر الگوریتمی که وظیفه‌ی آن نقشه برداری از ارقام با طول دلخواه به ارقام با طول ثابت باشد) را محصور می‌کند.

باک چین فناوری حیرت انگیزی که دنیای تکنولوژی را متحول کرده است. این فناوری گسترده دارای انواع مختلفی است که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

انواع بلاک چین

به طور کلی دو نوع بلاک چین وجود دارد؛ بلاک چین عمومی و بلاک چین خصوصی، البته تعداد مختلف دیگری مانند « کنسرسیوم » (Consortium) و «هایبرید بلاک چین» (Hybrid blockchains) وجود دارند که در ادامه به تمامی آن‌ها خواهیم پرداخت.

بلاک چین عمومی (Public Blockchain)

بلاک چین عمومی یک سیستم دفتر کل توزیع شده‌ی بدون محدودیت و بدون مجوز است. هر کسی که به اینترنت دسترسی داشته باشد می‌تواند با ورود به سیستم بلاک چین به نودی مجاز از جامعه‌ی بلاک چین تبدیل شده و بخشی از شبکه‌ی بلاک چین شود. نود یا کاربری که بخشی از بلاک چین عمومی است مجاز است به سوابق فعلی و گذشته‌ی ‌بلاک چین دسترسی پیدا کند.

این افراد قادرند معاملات را تأیید کرده، اثبات کار را برای یک بلاک ورودی انجام داده و به استخراج ارزهای دیجیتال بپردازند. ابتدایی‌ترین کاربرد بلاک چین برای استخراج و مبادله ارزهای دیجیتال است. بنابراین‌، متداول ترین بلاک چین‌های عمومی بلاک چین بیت کوین و اتریوم هستند. بلاک چین‌های عمومی درصورتی که کاربران دقیقاً قوانین و روش‌های امنیتی را رعایت کنند‌، از امنیت بالایی برخوردار هستند. این بلاک چین‌ها فقط زمانی با مشکل روبه‌رو می‌شوند که نودها و شرکت کنندگان پروتکل‌های امنیتی را صادقانه دنبال نکنند.

بیت کوین خصوصی (Private Blockchain)

بلاک چین خصوصی بلاک چین محدود کننده یا مجاز فقط در یک شبکه متن باز نیست. بلاک چین‌های خصوصی معمولاً در داخل سازمان یا موسساتی مورد استفاده قرار می‌گیرند که فقط اعضای منتخب به شبکه بلاک چین دسترسی داشته باشند. در این نوع بلاک چین سطح امنیت‌، مجوزها‌، قابلیت دسترسی در اختیار سازمان کنترل کننده خواهد بود. بنابراین، بلاک چین‌های خصوصی شبیه به بلاک چین های عمومی هستند اما طبیعتا با دسترسی‌های محدود. شبکه‌های خصوصی بلاک چین برای رای گیری‌، مدیریت زنجیره‌ی تامین‌، هویت دیجیتال‌، مالکیت دارایی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بلاک چین کنسرسیوم (Consortium Blockchain)

بلاک چین  کنسرسیوم نوعی بلاک چین نیمه غیرمتمرکز است که بیش از یک سازمان یا شبکه، بلاک چین را مدیریت می‌کند. این موضوع  برخلاف اتفاقی است که  در یک بلاک چین خصوصی اتفاق می‌افتد، زیرا بلاک چین خصوصی فقط توسط یک سازمان مدیریت می‌شود. در این نوع بلاک چین بیش از یک سازمان می‌تواند به عنوان نود عمل کرده و اطلاعات را تبادل نموده یا استخراج کند. بلاک چین های کنسرتیوم معمولاً توسط بانک‌ها‌، سازمان‌های دولتی و غیره استفاده می‌شوند.

بلاک چین هایبرید (Hybrid Blockchain)

این بلاک چین ترکیبی ترکیبی از بلاک چین خصوصی و عمومی است. هایبرید از ویژگی‌های هر دو نوع بلاکچ ین استفاده می‌کند که می‌توان یک سیستم مبتنی بر مجوز خصوصی و همچنین یک سیستم بدون مجوز عمومی داشت. با چنین شبکه‌ی ترکیبی‌، کاربران می‌توانند کنترل این موضوع که چه کسی به چه اطلاعاتی در بلاک چین ذخیره کرده یا  دسترسی پیدا می‌کند را کنترل کنند. فقط بخش خاصی از داده‌ها یا سوابق موجود در بلاک چین مجاز است که دیده شود، مابفی اطلاعات به صورت عمومی محرمانه باقی مانده و در شبکه خصوصی حفظ می‌شوند. سیستم ترکیبی بلاک چین انعطاف‌پذیر است به‌طوری که کاربران می‌توانند به راحتی با چندین بلاک چین عمومی به بلاک چین خصوصی بپیوندند. معامله در یک شبکه خصوصی از یک بلاک چین ترکیبی معمولاً در آن شبکه تأیید می‌شود. اما کاربران همچنین می‌توانند آن را در بلاک چین عمومی منتشر کنند تا تأیید شود. بلاک چین‌های عمومی هش را افزایش می‌دهند و گره‌های بیشتری را برای تأیید، درگیر می‌کنند. این امر امنیت و شفافیت شبکه‌ی بلاک چین را افزایش می‌دهد.

با مطالعه‌ی راهنمای انواع بلاک چین‌ها اکنون قادر خواهید بود بهترین بلاک چینی را که شما را برای پیشبرد اهدافتان یاری واهد نمود را پیدا کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید