سه‌شنبه 3 خرداد 1401
خانه آموزش کاربردهای Defi چیست؟

کاربردهای Defi چیست؟

بیشتر بخش‌های دنیای مالی می‌توانند از مزایای defi  بهره‌مند شوند، اما امروزه بیشتر فعالیت‌های این صنف در سه بخشِ کلی خلاصه می‌شود:

دریافت وام و وام‌ دهی در دیفای

پروتکل‌های وام‌دهی غیرمتمرکز یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های کاربردی اکوسیستم دیفای هستند. وام‌دهی و دریافت وام به‌صورت آزاد و غیرمتمرکز مزیت‌های زیادی نسبت به سیستم اعتباری سنتی دارد. ازجمله ویژگی‌های جالب پلتفرم‌های وام‌دهی مبتنی بر بلاک چین می‌توان به پرداخت فوری، امکان وثیقه‌گذاری با دارایی‌های دیجیتال و نیاز نداشتن به چک‌های اعتباری اشاره کرد.

در این صنف‌ها، تأمین ‌کنندگان نقدینگی با قراردادن دارایی‌های خود در بستر می‌توانند سود دریافت کرده و افراد دیگر می‌توانند از آن نقدینگی وام دریافت کنند.

ازآن‌جایی که این خدمات روی بستر بلاک چین‌های عمومی عرضه می‌شوند، نیاز به اعتماد به‌ حداقل خواهد رسید و شفافیت بسیار بالایی برقرار خواهد شد. به صورت کلی، سیستم‌های وام ‌دهی غیرمتمرکز ریسک طرف قرارداد را کاهش داده و باعث می‌شوند این کار ارزان‌تر و سریع‌تر صورت گیرد و افراد بیشتری از آن استفاده نمایند.

خدمات بانکی پولی در دیفای

با توجه به اینکه برنامه‌های DeFi طبق تعریف، برنامه‌های مالی هستند، خدمات بانکی پولی یکی از کاربردهای بدیهی این برنامه‌ها است. این خدمات می‌تواند شامل صدو‌ر استیبل کوین‌ها (stable coins)  ارزهای دیجیتال باثبات باشند.

با درنظرگرفتن روند روبه رشد صنعت بلاک چین، تمرکز زیادی بر ایجاد استیبل کوین‌هایی وجود داشته که مانند تتر ارزش ثابت داشته و درعین ‌حال غیرمتمرکز هم باشند. «استیبل کوین»‌ به ارزهای دیجیتال گفته می‌شود که دارای پشتوانه یک دارایی یا کالای پایدار مانند دلار هستند. به عنوان مثال؛‌ یک ارز دیجیتال باثبات دلاری (مانند تتر) پشتوانه‌ی دلار داشته و ارزش آن همواره یک دلار خواهد بود.

در مورد خدمات اعتباری، در سیستم سنتی به‌ دلیل وجود واسطه‌ های فراوان، روند ثبت رهن یا وثیقه بسیار پرهزینه و زمان‌بر خواهد بود. با بهره‌مندی از قراردادهای هوشمند‌، هزینه‌های حقوقی و پذیره‌نویسی به صورت چشم‌ گیری کاهش پیدا خواهد کرد.

از سوی دیگر،‌ صدور بیمه‌ روی بلاک چین نیاز به واسطه‌ها را از بین برده و ریسک نقض بیمه ‌نامه را تا حد زیادی کاهش خواهد داد. به این صورت، با حفظ کیفیت خدمات، مبلغ بیمه ‌نامه می‌تواند کم‌تر شود.

صرافی ‌های غیرمتمرکز در دیفای

به ‌عقیده‌ی کارشناسان، صرافی‌های غیرمتمرکز در آینده‌ی حوزه‌ی معاملات مالی نقش انکارناپذیری خواهند داشت و این صرافی‌ها خود شامل دیفای می‌شوند.

در صرافی‌های غیرمتمرکز که روی بلاک چین کار می‌کنند، معامله‌گران می‌توانند دارایی‌های دیجیتال را بدون واسطه و به ‌شکل مستقیم خرید و فروش کنند. این معاملات از کیف پول شخصی استفاده کنندگان انجام می‌گیرد.

ازآنجایی که یک سازمان متمرکز قادر نیست کنترلی بر روند صرافی داشته باشد، کارمزد معاملات بسیار ناچیز خواهد بود؛ اگرچه هنوز درباره‌ی کارمزد تراکنش‌های خودِ شبکه چالش‌هایی نیز موجود است.

همچنین، می‌توان از بلاک چین برای صدور و ارائه‌ی مالکیت تعداد زیادی از ابزارهای مالی بهره برد. این برنامه‌ها با ایجاد بستری غیر متمرکز، نیاز به اعتماد به سازمان‌های امانتدار را از بین برده  و با کمک فناوری دفتر کل توزیع‌ شده، یک نقطه‌ی شکست یکتا ندارند که احتمال حمله به آن‌ها وجود داشته باشد.

به عنوان مثال؛ در حوزه‌ی دیفای می‌توان ابزارها و منابعی را برای عرضه‌ی توکن‌های سهامی (اوراق بهادار) ارائه نمود که با آن‌ها اشخاص و کسب‌وکارها قادر خواهند بود برای دارایی‌هایی مانند سهام و املاک، ارز دیجیتال ایجاد کرده و پارامترهای دلخواه خود را برای آن در نظر گیرند.

بازارهای مشتقه (قراردادهای آتی و اختیار) و همچنین بازارهای پیش‌بینی هم می‌توانند در زیرمجموعه‌ای از  دیفای قرار گیرند.

منابع:

ارز دیجیتال – بایننس آکادمی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید