سه‌شنبه 3 خرداد 1401
خانه آموزش آلت کوین‌ها کازماس (cosmos) چیست؟

کازماس (cosmos) چیست؟

اگر بخواهیم به طور دقیق ولی در عین حال خلاصه و جمع و جور  رمز ارز کازماس (cosmos) را توضیح دهیم باید بگوییم کازماس شبکه ای است غیر متمرکز که از زنجیره های بلوکی موازی مستقل تشکیل شده است و الگوریتم های اجماع BFT هر کدام از آن ها را تامیین می کنند، درست مثل اجماع Tendermint cosmos اکوسیستم زنجیره بلوکی است که توانایی و قابلیت همکاری و مقیاس با یکدیگر را دارد. قبل از اینکه cosmos پا به این عرصه بگذارد،بلاکچین ها از برقراری ارتباط با یکدیگر عاجز بودند و ساخت آن ها سخت بود و فقط انجام دادن تعداد کمی تراکنش در ثانیه در توان آن ها بود.cosmos  از یک منظردیگر و با دید فنی جدید قادر به حل مشکلات است.

شبکه ی کازماس  چگونه عمل می کند و چه اجزایی دارد؟

کازماس(Atom)اکوسیستمی است غیر متمرکز از بلاکچین های مستقل که پدید آورنده آن است،جای امید بسیاراز طرف All in bits وجود دارد که کازماس اصل و اساس نسل بعدی اینترنت باشد.

کازماس به جای تقسیم بندی بین جناحهای رمزنگاری ،همه آنها را گرد هم آورده و این امکان را فراهم می سازد تا همکاری ، تبادل ارز و اینترنت بلاکچین (IoB) به خوبی و درستی انجام شود. (ATOM) سکه انحصاری آن می باشد که توسط شبکه مورد استفاده قرارمی گیرد و نیز معاملات توسط آن رمز نگاری می شود.

تیم کازماس دومولفه ی مهم و اساسی برای تحقق این امر به وجود آورد:

1-Tendermint core

2- پروتکل ارتباطات بین بلاکچین (IBC)

Tendermint: یک لایه پایه منبع باز است که به عنوان یک پلتفرم توسعه بلاکچین عمل می کند. هر کسی می تواند با یک برنامه کاربردی از این پیاده سازی blockchain-in-a-box برای تلفیق شبکه غیرمتمرکز / توزیع شده خود ، همراه با مدل اجماع سازگار با BFT خود استفاده کند.Inter-Blockchain Communications (IBC): لایه دیگر لایه اتصال است که این امکان را  برای برقراری ارتباط بین تمام زنجیره های جداگانه می دهد. این مجموعه ای از مناطق و هاب های بهم پیوسته را ایجاد می کند که عملکردی مستقل دارند، در عین حال معماری مشترک سیستم دارند. این لایه کلیدی برای مبادله توکن ها ، داده ها و دارایی های دیجیتالی در سراسر زنجیره استفاده می شود.

کازماس(Cosmos) به ادغام مراکز پردازش / تأیید میپردازد تا همه چیز بتوانند با هم کار کند. هاب ها نیز از یک توافق اثبات سهام (PoS) برای تایید اعتبار معاملات Tendermint استفاده می کنند.

کازماس (cosmos) چه ویژگی های دیگری دارا می باشد و در  چه زمانی و به چه نحوی عرضه اولیه ی خود را انجام داد؟

عرضه اولیه کازماس (cosmos) در تاریخ 6 آوریل 2019 برگزار شد و 17.3 میلیون دلار ETH ، BTC و USD جمع آوری کرد. به طور تقریبی 75 درصد از توکن موجود در ICO فروخته شد که 5 درصد از آن برای seed investors(افرادی می باشند که به دنبال سرمایه گذاری در استارت آپ های خیلی زود هستند) نگهداری می شد و 10 درصد هر یک توسط All in Bits و بنیاد Interchain نگهداری می شد.

باید بدانیم کازماس (cosmos) قابلیت استخراج ندارد ولی  درعوض ، از طریق الگوریتم ترکیبی PoS بدست می آید. هرچه ATOM  استک شده بیشتر باشد، احتمال بیشتری برای تبدیل شدن به یک نود اعتبارسنج برای تأیید یک تراکنش برای بدست آوردن توکن خواهد بود، اگرچه امکان واگذاری توکن ها برای شما هست و می توانید بخشی از جوایز را دریافت کنید.

اگر محرز شود که یک نود غیر صادقانه عمل می کند ، بلافاصله از شبکه برداشته خواهد می شود. در حالی که حوادث مورد بررسی قرار می گیرند، میزان ATOM  موجود در حساب  به مدت 21 روز حفظ می شود.شوربختانه حمله تابستان 2019 ، این دوره انتظار را حذف و به بازیگران بد اجازه داد تا توکن ها را قبل از این که حدف شوند از بین ببرند.

چه کسانی بنیان کازماس را بنا نهادند؟

 بنیانگذاران Tendermint – دروازه ورود به اکوسیستم کازماس – جائه کوون

، زارکو میلوسویچ و اتان بوخمن بودند. اگرچه کوون هنوز به عنوان معمار اصلی یاد شده است ، وی در سال 2020 از سمت مدیرعاملی کنار رفت. او اکنون به عنوان مدیر عامل Tendermint توسط پنگ ژونگ جایگزین شده است و تغییراتی در هیئت مدیره داده است، اهداف آنها شامل افزایش تجربه برای توسعه دهندگان ، ایجاد یک جامعه مشتاق برای Cosmos و ایجاد منابعی برای آموزش است تا تعداد بیشتری از مردم از آنچه این شبکه قادر است آگاهی پیدا کنند.

چرا کازماس(cosmos)  منحصر به فرد می باشد، چگونه این کار را انجام می دهد؟

نگرانی عمده برخی از افراد در صنعت کریپتو در مورد میزان تکه تکه شدن در شبکه های بلاکچین دیده می شود. صدها موجود وجود دارد ، اما تعداد بسیار کمی از آنها قادر هستند با یکدیگرامکان برقراری ارتباط را دارند،کازماس هدف گذاری می کند تا این موضوع  را ممکن سازد.

Cosmos به عنوان “Blockchain 3.0” توصیف شده است – هدف اصلی اطمینان از استفاده ساده از زیرساخت های آن است. بدین منظور، در کیت توسعه نرم افزار Cosmos روی مدولار بودن تمرکزوجود دارد. این اجازه به یک شبکه داده می شود با استفاده از تکه کد هایی که از قبل وجود دارد به راحتی ساخته شود. در بلند مدت، این امیدواری وجود دارد که در نتیجه ساخت برنامه های پیچیده ساده باشد.

مقیاس پذیری اولویت دیگری می باشد،  یعنی این که  که تراکنش های بیشتری نسبت به بلاکچین های قدیمی مانند Bitcoin و Ethereum در ثانیه پردازش می شوند.

امنیت شبکه cosmos   چگونه است و چطور امن شده است؟

از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می کند. نود های اعتبارسنجی که مقدار بیشتری از توکن های ATOM را استک می کنند، به احتمال زیاد برای بررسی تراکنش ها و کسب پاداش انتخاب می شوند. نود هایی که مشخص می شود غیر عملکردی غیر صادقانه دارند قطع به یقین مجازات می شوند.در نهایت آن ها می توانند از دست بدهند آن چه آن ها استک کرده بودند.

اگر بخواهیم کازماس (cosmos) را بخریم، کدام صرافی ها به ما این امکان را می دهند؟

اکنون در تعدادی از صرافی های بزرگ – از جمله نام های بزرگی مانند Binance ، Coinbase و OKEx – در دسترس است و می توان خریداری کرد. احتمال یافتن  جفت های مبادلاتی با تعدادی از ارزهای فیات نیز وجود دارد.

شرکای cosmos   چه کسانی هستند؟

Cosmos در حال حاضر چند پروژه با Cosmos SDK توسعه داده است. برجسته ترین پروژه Binance Decentralized Exchange (DEX) است که براساس ترکیبی از Tendermint و Cosmos SDK ساخته شده است. Binance DEX از یک نسخه اصلاح شده از توافق Tendermint و منطق شبکه نظیر به نظیر نیز  توابع مختلف SDK Cosmos استفاده می کند. شرکای دیگر عبارتند از:

  • Omisego
  • FOAM
  • Oracle International Corporation
  • IRIS
  • DATA Chain
  • Loom Network
  • ThetaToken

آیا cosmos  ارزش سرمایه گذاری کردن دارد؟

یک پروژه بسیار بلند پروازانه می باشد که هدف آن ساختن اینترنت با بلاکچین است. برای این منظور Cosmos می خواهد اکوسیستمی ایجاد کند که تعامل و سازگاری بلاکچین هایی را که هنوز سازگار نیستند امکان پذیر کند. با این حال، پروژه های متعدد دیگری نیز در فضای کریپتو وجود دارد که دقیقاً این هدف را دنبال می کنند و فقط فناوری های دیگری را توسعه داده اند.

معروف ترین رقبا Cardano ، Komodo ، Wanchain ، Aion ، Ark و Polkadot هستند. برخی از پروژه ها مدتی است که در تلاشند تا مشکل همکاری بین بلاکچین ها را حل کنند. در این مرحله نمی توان اظهار کرد که کدام پروژه در نهایت غالب خواهد شد. عاملی که تعیین خواهد کرد قطعاً پذیرش و انتشار از طریق “موارد استفاده واقعی” خواهد بود.

توکن های cosmos  را در چه کیف پول هایی نگه داریم؟

۱-Lunie

کیف پول رسمی است که ابتدا توسط بخشی از تیم Cosmos (که سپس Voyager نامیده می شد) ساخته شد. تیم Lunie اکنون به عنوان یک شرکت جداگانه فعالیت خود را آغاز کرده است.

Lunie به عنوان کیف پول وب و موبایل در دسترس است (در دست ساخت). همچنین یک برنامه افزودنی مرورگر Lunie وجود دارد که به شما امکان می دهد کلیدها را به طور ایمن تولید کنید. Lunie شما را قادر می سازد بدون نیاز به بارگیری نرم افزار اضافی ، از طریق دستگاه لجر خود با خیال راحت هر عملیاتی را از زمان ارسال به مشارکت در حکومت انجام دهید.

ارزیابی

+ حسابرسی امنیتی

+ کیف پول وب قابل استفاده با دستگاه های Ledger و افزونه مرورگر

– کیف پول موبایل هنوز نمی تواند کلیدها را ذخیره کند (در حال توسعه)

۲-im tokenکیف پول همراه چند دارایی محبوب با پشتیبانی از ETH ، BTC ، EOS همچنین دارای کیف پول Cosmos است. imToken از بسیاری از عملکردها مانند تبادل توکن ها ، استفاده از DApps و اکنون نیز از استیکینگ و ذخیره سازی اتم های Cosmos شما پشتیبانی می کند.
ارزیابی

+ پشتیبانی از دارایی های متعدد (BTC ، EOS و همچنین دارایی های Ethereum و Cosmos)

+ دارا بودن بسیاری از قابلیت ها (تعویض توکن ها در داخل کیف پول ، پشتیبانی DApp ، …)

+ در iOS و Android موجود است

+ حسابرسی امنیتی

۳ –trust wallet

Trust Wallet ، کیف پول موبایلی، چند ارز با منبع باز ، دارای پلتفرم استیکینگ ویژه خود است که Cosmos را نیز شامل می شود. این پلتفرم به شما امکان می دهد از طریق برنامه Trust Wallet همراه (iOS و Android) و همچنین دستگاه های Ledger یا کیف پول های دیگری که از WalletConnect پشتیبانی می کنند ، سهیم شوید.

 ارزیابی

+ چندین روش دسترسی (Ledger، Trust Wallet، WalletConnect)

+ پشتیبانی از چندین ارز و برنامه

– فقط پشتیبانی از زیر مجموعه اعتبار سنج ها

۴-Cosmostation این کیف پول موبایل در دسترس برای اندروید توسط تیم کره ای درCosmostation   تهیه شده است که همچنین اعتبار سنج و بلوک اکسپلورر خود را اجرا می کنند.

این کیف پول در فروشگاه App Apple و Google Play به صورت کیف پول وب در دسترس است.

ارزیابی

+ طراحی عالی و UX

+ مقدار اطلاعات و ویژگی ها

+ موجود در دسک تاپ و همچنین تلفن همراه (iOS و Android)

– بدون ممیزی امنیتی

۵-WeTez 

کیف پول موبایل دیگری از تیم چینی در WeTez ، که قبلاً تجربه همکاری در Tezos را دارند. آنها همچنین یک اعتبار سنج در شبکه Cosmos کار می کنند و جامعه چینی را در مورد اکوسیستم مورد مطالعه آموزش می دهند.

 

ارزیابی

+ پشتیبانی از Cosmos ، IRISnet و Tezos

+ در iOS و Android موجود است

– بدون ممیزی امنیتی

– بدون ویژگی های حاکمیت و اطلاعات کمی در رابط کاربری

۶-ledger

یک از امن ترین و بهترین کیف پولهای موجود است.لجر کیف پولی سخت افزاری هست که از اکثر ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کند.

+ امنیت بالا

+ سهولت در استفاده

+ پشتیبانی از اکثر رمز ارزها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید