چهارشنبه 4 خرداد 1401
خانه آموزش ۵ بلاکچین برتر سال ۲۰۲۱

۵ بلاکچین برتر سال ۲۰۲۱

در این مقاله قصد داریم ۵ بلاکچین برتری که در سال ۲۰۲۱ بهترین عملکرد‌ها را داشتند را برای کاربران عزیز معرفی کنیم. بنابراین ما را تا انتهای مقاله دنبال کنید تا با این بلاکچین‌های خبرساز آشنا شوید.

۱.بلاکچین رادیکس

این یک تگ ‌لاین فوق‌العاده از طرف پروژه‌ی شگفت‌انگیز رادیکس (Radix project) است. رادیکس یکی از اولین سامانه‌های غیرمتمرکز باقابلیت مقیاس‌پذیری خطی است و می‌تواند از سطح نرخ تعداد تراکنش در ثانیه سامانه ویزا (که یکی از بهترین‌های مقیاس‌پذیری در فضای رمزنگاری است) بگذرد. تعداد تراکنش‌های پردازش‌شده از سوی ویزا روزانه ۱۵۰ میلیون تراکنش و در هر ثانیه ۲۴۰۰۰ تراکنش است. بیت کوین در هر ثانیه فقط ۶ تراکنش انجام می‌دهد. رادیکس در حال حاضر ۵۰ میلیون تراکنش در روز و ۸۰۰۰ تراکنش در ثانیه پردازش می‌کند. البته این مقدار به لحاظ نظری نامحدود است. هر چه تعداد گره‌ها بیشتر شود، تعداد تراکنش‌ها هم بیشتر می‌شود. درنهایت، رادیکس با سرعت ویزا را پشت سر خواهد گذاشت.

۲.بلاکچین داسک نتورک

داسک نتورک به اختصار  DUSK خود را به عنوان یک بلاکچین حریم خصوصی برای برنامه‌های مالی است. این یک لایه  زنجیره ای است که از استاندارد قراردادهای امنیتی محرمانه (XSC) استاندارد می کند و از قراردادهای هوشمند محرمانه پشتیبانی می کند. شبکه Dusk قصد دارد تا نیازهای بازارهای مالی را برطرف کند. بنابراین طراحی اصلی آن زیرساختهای مقیاس پذیرعمومی ، تسویه حساب مستقیم معاملات و حریم خصوصی داده ها است.

شبکه Dusk با استفاده از یک مدل جدید معامله به نام ققنوس‌، تمرکز خود را برای ایجاد حریم خصوصی و ناشناس بودن معاملات و همچنین قراردادهای هوشمند متمرکز می کند. علاوه بر این، توکن های مستقر در شبکه Dusk می توانند در بالای Zedger، یک مدل محافظت از حریم خصوصی ترکیبی مبتنی بر ققنوس، بطور خاص برای علائم امنیتی ساخته شوند.

مکانیسم اجماع ‘ توافقنامه بیزانس جداگانه’ (SBA) شبکه را تضمین می کند. طبق گفته تیم از شبکه Dusk ،SBA  در حال پیشرفت در مکانیسم زمینه ساز اثبات سهام  (PoS) اساسی است زیرا ترکیب ایده های موجود مانند ‘طبقه بندی رمزنگاری (قرعه کشی) ، معاملات مخفی زمان قفل شده (مبلغ سهام پنهان) و شهرت ماژول برای افزایش شانس انتخاب گره های صادقانه و ترویج بیشتر عدم تمرکز لازم است.‘

از توکن های DUSK می‌توان به عنوان نشانه ابزار برای شروع معاملات ، مبادلات اتمی یا استقرار قراردادهای هوشمند استفاده کرد. DUSK همچنین می تواند برای مشارکت در اجماع جمع شود و به عنوان ابزاری برای مبادله ارزش DUSK باشد. در آینده ، این تیم قصد دارد موارد اضافه شده DUSK را با اضافه کردن آن به یک سیستم حاکمیتی زنجیره ای گسترش دهد.

۳.بلاکچین مارلین

مارلین یک شبکه همپوشانی برای مقیاس گذاری اکوسیستم بلاکچین است. پروتکل مارلین شامل چندین ویژگی از جمله قابلیت انجام تراکنش‌ها با تأخیر کم‌، ناشناس بودن لایه‌ی شبکه و انعطاف پذیری بالا با کاهش پهنای باند برای پشتیبانی از یک لایه شبکه کارآمد با هدف اکوسیستم غیرمتمرکز را دارد. این محصول می‌تواند دفاتر توزیع و dApp ها را با ایجاد سریع‌تر و قابل اطمینان‌تر، ضمن اطمینان از درجه بالاتری از حریم خصوصی، به ویژه به لطف چندین مولفه‌ی اصلی پروتکل‌، مانند حمل و نقل احتمالی یا مسیریابی تبدیل کند.

۴.بلاکچین کانکردیوم

کانکوردیوم یک بلاکچین اثبات سهام مبتنی بر علم است که با در نظر گرفتن کاربردهای تجاری ایجاد شده است. این اولین بلاکچینی است که در آن پروتکل تأمین نیازهای نظارتی تعبیه شده است‌، این بلاکچین در حالی که یک سیستم عامل کاربر پسند ارائه می‌دهد که می‌تواند قراردادهای هوشمند را مدیریت کند. کانکردیوم توسط متخصصانی با تجربه‌ی جهانی در چند بخش و با همکاری Concordium Blockchain Research Center Aarhus (COBRA) در دانشگاه آرهوس و موسسه فناوری فدرال سوئیس (ETH) ساخته شده است. این شبکه در نهایت به طور کامل غیرمتمرکز خواهد شد، کانکردیوم منبع باز است و توسعه بیشتر از طریق سازوکار پیشرفته حاکمیت تنظیم را دارد.

فناوری بلاکچین

فناوری بلاکچین یکی از مهم‌ترین نوآوری‌های اخیر است. این فناوری سیستم‌های مالی را منطقی کرده و از سیستم عامل‌های متعلق به کاربر‌، منشأ و ثبت حقوق پشتیبانی خواهد کرد. با این حال‌، این فناوری باید از نظر ایمنی‌، پاسخگویی و قابلیت استفاده تکمیل شود‌.

مقررات

کانکوردیوم متقاعد شده است که آینده بلاکچین در مرزهای مقررات نهفته است. بلاکچین به مشاغل موجود قدرت می بخشد و مدل های جدید تجاری را فعال می کند اما همچنین تنظیم کلیه معاملات را در این زیرساخت جدید امکان پذیر می کند. هویت کاربر داخلی کانکوردیوم در سطح پروتکل از انطباق نظارتی پشتیبانی می‌کند‌، به کسب و کارها امکان می‌دهد از قدرت فناوری بلاکچین استفاده کنند.

واحد معاملات جهانی

برای تأمین سوخت پیشرفته‌ترین بلاکچین‌، کانکوردیوم ارز دیجیتالی به نام Global Transaction Unit (GTU) را معرفی می کند.

۵. بلاکچین کسپر نتورک

شبکه‌ کاسپر یک بلاکچین برای اثبات سهام (PoS) از انشعابات اتریوم است. ادغام به این معنی است که شبکه‌ی کسپر پس از راه اندازی شبکه‌ی اصلی در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ در BSN در دسترس توسعه دهندگان قرار خواهد گرفت.

این مشارکت بخشی از تلاش های BSN برای تبدیل شدن به یک ارائه دهنده خدمات زیرساخت جهانی بلاکچین است. این پروژه با پشتیبانی دولت ارائه خدمات ابری و یک محیط توسعه استاندارد است، جایی که توسعه دهندگان برنامه های غیرمتمرکز (dapp) در شبکه‌های مختلف بلاکچین می‌توانند dapp های خود را در همان سیستم عامل ایجاد یا اجرا کنند.

 BSN توسط غول مخابراتی دولتی چینی‌China Mobile ، UnionPay و راه اندازی فناوری اطلاعات Red Date در آوریل ۲۰۲۰ تأسیس شد. این شبکه محبوب‌ترین شبکه‌های بلاکچین را از جمله اتریوم‌، کازمس و پولکادوت ادغام کرده است. پلتفرم فراگیر این بلاکچین می‌تواند به توسعه‌دهندگان dapp در کاهش هزینه‌های عملیاتی و بهبود انعطاف‌پذیر با نظارت نظارتی کمک کند.

 

منبع:

https://www.coindesk.com/chinas-blockchain-infrastructure-bsn-adds-casper-network

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید