سه‌شنبه 27 اردیبهشت 1401
خانه آموزش MakerDAO چیست؟

MakerDAO چیست؟

نگاهی به تاریخچه میکر دائو:

Rune Christensen  بنیانگذار و مدیر عامل فعلی میکردائو است. میکردائو در سال 2014 در کالیفرنیا توسط توسعه دهنده و کارآفرین رون کریستنسن تأسیس شد.آگوست 2015  توکن MKR راه اندازی شد.دسامبر 2017  استیبل کوین( DAI) در شبکه اتریوم راه اندازی شد.اکتبر 2018 استیبل کوین (DAI) تبدیل به اولین رمز عبور زنجیره ای اتریوم(ERC-20) در Wanchain شد.سپتامبر 2018 صرافی  Kraken توکن ( Dai)  را لیست کرد. اکتبر 2019 – لدن از میکردائو برای پرداخت وام به بانک های غیر بانکی استفاده کرد.

در سپتامبر 2018 ، آندرسن هوروویتس با سرمایه گذار مشهور جهان صندوق رمزنگاری( a16z 300)  15میلیون دلار در MakerDAO سرمایه گذاری کرد تا 6 درصد از کل توکن های (Maker) (MKR) را خریداری کند و در سامبر 2019 بنیاد سازنده کنترل ،توکن (MKR )را به مدیریت Maker منتقل کرد.

 

MakerDAOچیست؟

MakerDAO یک سازمان غیرمتمرکز است که بربستر اتریوم ساخته شده است تا امکان وام دادن و وام گرفتن ارزهای رمزنگاری شده را بدون نیاز به واسطه ها فراهم می کند.

MakerDAO از یک قرارداد هوشمند تشکیل شده است که وام دادن و گرفتن را مدیریت می کند و همچنین از دو ارز: DAI و MKR برای تنظیم ارزش وام ها بهره می برد.

MakerDAO بخشی از جنبشDeFi  –سیستم مالی غیرمتمرکز-است. ایجاد ارزهای دیجیتالی که دچار تغییر نشوند و روند قیمتی با ثبات داشته‌ باشند از لزومات این بازار برای معاملات بوده است. به ارزهای دیجیتالی که همواره ارزشی ثابت دارند و با پشتوانه دلار، طلا و … تولید می‌شوند، استیبل‌کوین گفته می‌شود. ارز دیجیتال دای با نماد dai اولین استیبل‌کوین بر روی شبکه اترویوم می‌باشد که ارزشی معادل یک دلار دارد.یعنی برخلاف سایر ارزهای دیجیتال باثبات که قیمتشان با پشتوانه فیات سپرده‌گذاری‌شده در بانک ثابت می‌ماند، قیمت دای با وثیقه‌گذاری یک ارز دیجیتال مانند اتریوم در یک قرارداد هوشمند (Smart Contract) به‌نام «صندوق سپرده‌گذاری» ثابت می‌ماند.

استیبل‌کوین‌ها برای دست‌یابی به یک قیمت ثابت، از یک دارایی دیگر مانند پول فیات (ازجمله دلار و یورو و …) استفاده می‌کند. به زبان ساده بیشتر آن‌ها با پشتوانه می‌باشند. برای مثال استیبل‌کوین‌ها میتوان از تتر، دای و یو اس دی کوین نام برد که هرکدام ارزشی معادل یک دلار دارند.

استفاده از رمزارزها برای وام گرفتن کریپتو بسیار مشکل است. از آنجایی که بیشتر دارایی های رمزپایه به شدت در نوسان هستند، مبلغی که در کریپتو وام گرفته می شود و مبلغ بازپرداخت آن می تواند طی مدت زمان کوتاهی بسیار متفاوت باشد.

اینجاست که MakerDAO وارد می شود. MakerDAO با ترکیب وام با استیبل کوین ها -ارز پایدار-، به کاربران امکان می دهد که مبلغی را وام بگیرند و با اطمینان میزان بازپرداخت خود را پیش بینی کنند.

MakerDAO سازمانی است که در حال توسعه فن آوری برای استقراض، پس انداز و رمزنگاری پایدار دربلاک چین اتریوم است.

این پروتکل به تمامی دارندگان ETH و کیف پول متا ماسک این امکان را می دهد تا بتوانند دارایی خود را در قالب استیبل کوینی به نام DAI وام بدهند.

با قفل کردن ETH در قراردادهای هوشمند MakerDAO ، کاربران می توانند مقدار مشخصی از DAI را ایجاد کنند – هرچه ETH بیشتری قفل کنند، می توانند DAI بیشتری ایجاد کرد.

هنگامی کاربران مجاز به آزاد کردن ETH خود -که از آن به عنوان وثیقه برای وام خود در قالب DAI استفاده کردند-، می شوند که آنها وام را به همراه همه ی هزینه ها بازپرداخت کنند.به این منظورکه  توکن MKR کمک می کند تا شریک زندگی خود را در برابر قیمت 1 دلار استیبل کوین DAI حفظ کند. MKR را می توان در پاسخ به نوسانات قیمت DAI به منظور حفظ ارزش معادل دلار DAI، ایجاد و از بین برد .DAI  از یک سیستم وثیقه (اساساً بیمه) استفاده می کند، به موجب آن دارندگان به عنوان بخشی از مکانیسم کنترل برای کمک به مدیریت شبکه عمل می کنند. DAI هنگام خرید خریداران صادر می شود قرارداد هوشمند مبتنی بر موقعیت بدهی وثیقه ای (CDP) که بسیار شبیه به یک وام است. CDP با اتر (ETH) خریداری می شود و در عوض DAI داده می شود. ETH به عنوان وثیقه وام عمل می کند، دقیقاً به همان روشی که یک خانه به عنوان وثیقه برای وام رهنی عمل می کند.

این سیستم بدان معنی است که افراد می توانند، در اصل، وام در مقابل دارایی های ETH خود دریافت کنند. هنگامی که وام بازپرداخت می شود، ” DAI ” سوخته و از بین می رود. در طول مسیر هزینه های MKR اتفاق می افتد.نشان MKR راه حلی برای سناریویی است که در آن قیمت ETH خیلی سریع کاهش می یابد تا سیستم DAI کنترل شود. اگر سیستم وثیقه برای پوشاندن ارزش DAI کافی نباشد ، MKR ایجاد می شود و به منظور فروش وثیقه اضافی به بازار فروخته می شود. پلتفرمMaker که قبلاً با نام MakerDAO شناخته می شد ، پروتکل و چارچوب حاکمیت برای DAI و همچنین MKR است. این پلتفرم یک  سازمان خودمختار غیر متمرکز (DAO) در بلاکچین اتریوم است.

MakerDAO یک لایه اساسی از سیستم مالی غیرمتمرکز در اتریوم ایجاد کرده است – آنچه این روزها (DeFi ) نامیده می شود.

Maker DAO یک سازمان که برای ثبات قیمت در دنیای ارزهای دیجیتال به وجود آمده است ؛Maker بستری را برای دسترسی همگانی به اقتصاد غیرمتمرکز فراهم کرده است. این ارز دیجیتال به‌راحتی قابل تولید، دسترسی و استفاده است. کاربران می‌توانند با گذاشتن وثیقه در MakerVault، به تولید دای بپردازند.
ارز دیجیتال دای تحت کنترل هیچ شخص یا ارگان دولتی نیست و عملا هیچکس نمی‌تواند آن را متوقف کند.
به‌راحتی با داشتن کیف پول اتریوم می‌توانید بدون واسطه در هرجایی با هرکسی در جهان آن را ارسال و دریافت نمایید.

دای دارای دو قیمت متفاوت است، «قیمت هدف» و «قیمت بازار». اکوسیستم میکردائو همواره می‌خواهد قیمت دای یک دلار باقی بماند، پس یک دلار قیمت هدفِ دای است. به قیمتی که در صرافی‌های ارز دیجیتال دیده می‌شود قیمت بازار گفته می‌شود که اندکی با قیمت هدف اختلاف دارد. البته میکردائو برای به دست آوردن قیمت بازار از صرافی‌های ارز دیجیتال استفاده نمی‌کند؛ چراکه امکان دست‌کاری در قیمت گزارش‌شده وجود دارد. قیمت بازار دای توسط دارندگان توکن MKR که در اکوسیستم میکردائو حق رأی دارند مشخص می‌شود.

هدف اصلی سیستم میکردائو برابر کردن قیمت بازار با قیمت هدف است. وقتی قیمت بازار کاهش می‌یابد، سیستم کارمزد ثبات را کاهش می‌دهد تا کاربران برای بازگرداندن به صندوق ترغیب شوند. با کاهش تعداد دای موجود در بازار، قیمت افزایش یافته و به قیمت هدف که یک دلار است نزدیک می‌شود.

با افزایش قیمت دای در بازار، سیستم کارمزد ثبات را افزایش می‌دهد. چون در شرایط فعلی، بازپس‌گیری وثیقه مستلزم پرداخت کارمزد بالاتری است. پس مقدار زیادی دای در بازار می‌ماند (افزایش عرضه)، و قیمت شروع به ریزش می‌کند.

بنابراین با دو مکانیسم ساده «کارمزد ثبات» و «عرضه و تقاضا» قیمت دای همواره در نزدیکی یک دلار باقی می‌ماند. پس ثباتِ ارزشِ دای جادویی نیست، بلکه با استفاده از سه پارامتر «ریاضی»، «اقتصاد» و «کدهای منبع‌باز» امکان‌پذیر می‌شود.

آینده Maker چگونه است؟

MakerDAO به یکی از پروژه های پرچمدار جنبش DeFi تبدیل شده است به لطف مجموعه ای از مشارکت های استراتژیک که به تطبیق هرچه بیشتر آن با بقیه ی پروتکل ها کمک می کند.

با این حال، این کار برای MakerDAO چندان هم آسان نبوده است. مانند بسیاری از پروژه های دیگر در این زمینه، در معرض اثرات رویدادهای عظیم جهانی مانند کروناویروس قرار دارد.

این بدان معنی است که سیستم می تواند ناپایدار شود و همانطور که قبلاً گزارش داده ایم، تقریبا غیرقابل استفاده شود.

اما مانند بسیاری از اکوسیستم ها، MakerDAO هنوز روزهای ابتدایی خود را می گذراند و اگر بتواند بر چالش های پیشرویش غلبه کند، قطعا قوی تر خواهد شد.

تلاشهای MakerDAO برای ایجاد استیبل کوین ، بدون نگرانی در مورد حمایت از اعتبار قابل قبول است. با سازوکارهای وثیقه و عدم اطمینان بیشتر (MKR (،MakerDAO سیستمی را برای محافظت از ارزش استیبل کوین  DAI خود دارد که می تواند منجر به استفاده گسترده تر شود.

به عنوان یک عدم موفقیت دیگر، MakerDAO یک فرایند اضطراری به نام “تسویه حساب جهانی” دارد. اگر مشکلی در سیستم MakerDAO پیش نیاید، گروهی از افراد دارای کلیدهای حل و فصل هستند. این می تواند مورد استفاده قرار گیرد برای ایجاد یک حل و فصل که در آن وثیقه نگهدارنده در CDPs در ارزش معادل اتر به صاحبان DAI منتشر می شود. MakerDAO همچنین روی شفافیت بسیار کار می کند، ضبط جلسات منظم خود را بصورت آنلاین به اشتراک می گذارد. از آنجا که DeFi یا امور مالی غیر متمرکز به یکی از بزرگترین داستانهای موفقیت در سال 2019 تبدیل شد، MakerDAO و توکن MKR آن در خط مقدم این صنعت رو به رشد قرار دارد.

مزایای دای نسبت به فیات و دیگر ارزهای باثبات

بدون مرز

حدود ۱.۸ میلیارد نفر در دنیا به بانک دسترسی ندارند و این یعنی بیش از یک چهارم جمعیت دنیا. عدم دسترسی به بانک به‌معنای عدم دسترسی به خدمات مربوط به ارزهای فیات از جمله دلار است. با وجود ارزهای دیجیتال باثبات مانند دای، تمام مردم دنیا می‌توانند از خدمات مالی بهره بگیرند، بدون اینکه نیازی به بانک داشته باشند.

قابلیت برنامه‌ریزی

دای قابلیت برنامه‌ریزی دارد . برای مثال اگر ارز دیجیتال دارید و باید هر ماه حقوق صدها نفر را پرداخت کنید، می‌توانید با استفاده از دای و با یک قرارداد هوشمند این کار را انجام دهید. قراردادهای هوشمند در هر زمانی از روز و هر روز هفته اجرا می‌شوند و محدودیت‌های مربوط به ساعت کاری بانک‌ها در آن‌ها وجود ندارد.

انتقالِ آسان

انتقال پول نقد مخصوصاً در مقیاس بین‌المللی بسیار سخت است. استفاده از سیستم‌هایی مثل سوئیفت نیز مستلزم صرف زمان زیاد و پرداخت کارمزدهای بالاست. در مقابل استفاده از دای آسان است، تراکنش‌های آن به سرعت انجام می‌شوند و نیاز به پرداخت کارمزدهای بالا نیست.

غیرمتمرکز

یکی از اصلی‌ترین دلایل به وجود آمدن ارزهای دیجیتال و یکی از بزرگترین مزیت‌های آن نسبت به فیات، تمرکززدایی است. برای اطلاعات بیشتر در این مورد می‌توانید مقاله‌یِ (ارزهای دیجیتال و تمرکززدایی) را مطالعه کنید.

دای در این زمینه علاوه بر ارزهای فیات، بر سایر ارزهای دیجیتال باثبات نیز برتری دارد. به‌عنوان نمونه، USDT به‌عنوان برترین ارز دیجیتال باثبات، توسط بنیاد تتر پشتیانی می‌شود. به‌ازای تولید هر تتر، یک دلار در بانک سپرده می‌شود. این یک دلار پشتوانه‌ی تترِ تولیدشده است. ما برای استفاده از تتر ناچاریم به بنیاد تتر به عنوان یک نهاد متمرکز و ادعاهای آن اعتماد کنیم. در حالی که از سابقه نچندان درخشان این بنیاد در جریان رسوایی صرافی بیتفینکس و شایعات مربوط به انتشار کوین‌های بدون پشتوانه توسط تتر آگاهیم.

دای به هیچ نهاد متمرکزی وابسته نیست. پشتوانه‌ی آن اتر یا بت است که خود، ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند. علاوه بر این، دای توسط هیچ ارز فیاتی پشتیبانی نمی‌شود و به طور کامل از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند.

شفاف و منبع‌باز

کدهای ارز دیجیتال دای منبع‌باز و برای همه در دسترس است. و این باعث افزایش شفافیت در سازوکار دای برای عموم مردم و کاربران می‌شود.

دارای پشتوانه

در قرارداد هوشمندی که دای را منتشر می‌کند، به‌ازای هر یک واحد، مقداری وثیقه در صندوق سپرده‌گذاری می‌شود که ارزش آن حداقل یک و نیم دلار است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید