چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401
خانه اخبار بیانیه کمیسیون بلاک چین و رمز ارز سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور

بیانیه کمیسیون بلاک چین و رمز ارز سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور

کمیسیون بلاکچین و رمز ارز سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در ارتباط با حواشی اخیر پیرامون معاملات ارزهای دیجیتال و وب‌سایت‌های خریدوفروش این ارزها بیانیه‌ای منتشر کرد. متن این بیانیه از قرار زیر است؛

با توجه به اخبار و وقایع اخیر در حوزه تبادل رمز ارزها و وضعیت بازار سرمایه در ایران مطالب زیر را به استحضار میرساند؛

١. روند نزولی فعلی بازار سرمایه و بورس ایران پس از یک دوره رشد خیره کننده جزء لاینفک و طبیعی هر بازار مبتنی بر عرضه و تقاضا میباشد و نشان از سلامت بازار دارد.
لیكن تشویق‌های علنی و بیش از حد برخی مسئولین دولت به سرمایه گذاری در بورس موجب ایجاد انتظارات خارج از دایره منطق در بین سرمایه گذاران گردیده و انداختن تقصیر وضعیت طبیعی و سالم بورس ایران به گردن هر حوزه یا موضوع دیگری چیزی جز فرافكنی نیست.

٢. افزایش حجم مالی تبادلات در حوزه رمز ارزها صرفا به علت خروج پول و سرمایه از بازار سرمایه کشور نمیباشد و طبق آمارها بخش بزرگی از این افزایش حجم ناشی از افزایش قیمت رمز ارزهاست و شاهد درصد افزایش کمتری در تعداد معاملات رمز ارزها در پلتفرم‌های قانونی تبادل کشور هستیم.

٣. ماهیت حوزه رمز ارزها مبتنی بر فناوری بلاکچین هستند که این پدیده را دستور ناپذیر مینماید و در صورت هر گونه فشار یا برخورد به جای رویكرد آموزشی و آگاه کردن مردم با ریسک‌های این حوزه صرفا منجر به تشویق به فعالیت زیر زمینی و غیر قانونی خواهد شد.

٤. علاقه مردم به یک پدیده اقتصادی که دارای شرایط افزایش قیمت یا کاهش قیمت میشود )که با توجه به رویکرد دیجیتالی شدن جهان انتظار رشد در حوزه رمز ارز‌ها میرود( پدیده ای است طبیعی و در صورت فراهم نکردن بستری امن بدون ترس و با آرامش برای مردم کشور در این حوزه در کنار آموزش ریسک‌ها و مخاطرات این حوزه صرفا منجر به علاقه مردم به استفاده از پلتفرم‌های خارجی در این حوزه خواهد شد که امنیت سرمایههای ملی را طبق تجربیات گذشته به شدت به خطر می اندازد.

٥. بهتر است به جای مقابله با پدیده ای با این جنس از ماهیت به ابزارها و چاره‌های فنی ممکن و موجود اندیشید که بخش بزرگی از زیست بوم قابل پیاده سازی شده بر طبق تجربیات سایر کشورها که با کشور ایران نیز بسیار مشابه و مشترک بوده است توجه نمود که توسط بخش خصوصی تهیه و به مراجع ذیصلاح بانک مرکزی ارائه شده است.

٦. ریسک سرمایه گذاری در حوزه رمز ارز‌ها به علت مسائل فنی و مسائل بنیادی در کنار نوسانات قیمتی بدون محدوده و بسیار شدید میباشد و مصرف کنند‌گان و علاقمندان به این حوزه باید به این نکته توجه داشته باشند که ریسک استفاده از این حوزه صرفا متوجه خودشان میباشد و بهتر است بدون دانش فنی و آموزشهای دقیق هرگز اقدام به سرمایه گذاری یا ورود به این حوزه ننمایند و از طرفی توجه داشته باشند با توجه به ریسک‌های بالای این حوزه بهتر است هرگز با بخش بزرگی از سرمایه زندگی خودشان وارد این حوزه نشوند و سقوط‌های نزدیک به هشتاد درصدی این حوزه را به خاطر داشته باشند.

٧. پلتفرم‌های تبادل رمز ارزی داخل کشور با خدمات بزرگی مانند جلوگیری از خروج سرمایههای ریالی، ارزی و رمز ارزی مردم از کشور، ایجاد اشتغال، فراهم نمودن بازاری با نقد شوندگی مناسب در منطقه توانستند در یک سال اخیر خدمات بسیار بزرگی را برای شرایط خاص کشورمان در شرایط فعلی بی عدالتی اقتصاد جهانی فراهم آورند و امنیت سرمایه گذاران این حوزه را تا به امروز به خوبی حفظ نمایند.

٨. همانطور که در قانون گاهی ترک فعل منجر به جرم میباشد عمل برخی از تصمیم گیران در داخل کشور که موجبات عدم اشتغال، فرار سرمایه، عدم شفافیت که ممکن است ناشی از عدم تسلط کامل به ابعاد اجتماعی اقتصادی این حوزه منجر شود نیز می‌تواند منجر به خسران بسیار سنگین برای کشور گردد.

۹. سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور ایجاد هر گونه انحصار در حوزه تبادل و برای رمز ارزهای داخلی کشور را به شدت محکوم می نماید چرا که امنیت سرمایههای رمز ارزی کشور را با توجه به ماهیت شفاف بلاکچین به مخاطره انداخته و میتواند آن را در معرض تحریم نیز قرار دهد. صرفا صحبت از رمز ارز تازه استخراج شده که حجم و مقدار آن در حال حاضر کاملا مشخص است نیست و در مورد تمام بازه تبادل صحبت می‌شود.

۱۰. تغییرات دستوری اعلام شده توسط شرکت شاپرك به پرداخت یارها چیزی جز بهم زدن امنیت و آرامش و شفافیت و کنترل موضوعات مجرمانه حوزه تبادل رمز ارزها را در پی نخواهد داشت و عواقب بسیار سنگینی برای مردم و نهادهای نظارتی به وجود خواهد آورد و نتیجه ای جز تضییع حقوق مصرف کنندگان و کاهش شفافیت و خروج سرمایه رمز ارزی از کشور را به دنبال نخواهد داشت.

با تشكر
عباس آشتیانی
رئیس کمیسیون

پیشتر این کمیسیون با همراهی انجمن بلاکچین و انجمن فین‌تک ایران در ارتباط با حواشی اخیر مبنی بر احتمال مسدود سازی درگاه‌های بانکی وب‌سایت‌های خریدوفروش ارزهای دیجیتال، بیانیه‌ای مشترک را منتشر کرده بود

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید